چرا هنگام کوتاه کردن مو و ناخن هایمان، احساس درد نمی کنیم؟

وقتی قسمتی از بدن مان دچار زخم یا بریدگی می شود، احساس درد می کنیم. ولی موقع کوتاه کردن مو و ناخن هایمان، دردی احساس نمی کنیم.

ما 20 ناخن در انگشتان دست و پای خود داریم. ناخن ها از ماده ای سخت به نام کراتین ساخته شده اند. کراتین نوعی پروتئین است. ریشه ناخن ها داخل پوست انگشتان قرار گرفته اند. پوست زیر ناخن ها شبیه پوست سایر نقاط بدن است، با این تفاوت که الیافی انعطاف پذیر دارد. این الیاف به ناخن ها می چسبند و آنها را در جای خود محکم نگه می دارند. ناخن ها ضخیم اند؛ ولی ریشه های آنها که در زیر پوست قرار دارند، بسیار نازک هستند. اگر ناخن یکی از انگشتان دست کشیده شود، تشکیل ناخن جدید بین 100 تا 150 روز طول می کشد.

وجود ناخن ها بسیار مفید است. ما به کمک آنها اشیاء را می گیریم و کارهای هنری انجام می دهیم. ناخن ها از سر انگشتان نیز محافظت می کنند. علاوه بر این، ناخن ها موجب افزایش زیبایی دست می شوند.

مو نیز مانند ناخن از جنس کراتین است. هر مو از دو قسمت تشکیل شده است. قسمتی از مو که در داخل پوست قرار دارد، ریشه و قسمت دیگر که خارج از پوست است، ساقه نام دارد. ساقه پس از خروج از پوست، تحت تاثیر نور و عناصر موجود در هوا به کراتین تبدیل می شود. یک موی سالم حدود 12 میلیمتر در ماه رشد می کند. روزانه حدود 50 عدد از موهای سر می ریزند. هر کدام از تارهای مو تقریباً سه سال عمر می کنند و پس از آن می افتند و موی جدید به جای آن می روید.

در انتهای پیاز مو، برجستگی کوچکی وجود دارد که توسط مویرگ های خونی تغذیه می شود. رشد مو از این برجستگی آغاز می شود و مو پس از گذشتن از میان پیاز مو به سوی سطح پوست می آید.

از آنجا که هم ناخن و هم مو از سلول های مرده تشکیل شده اند، هنگام کوتاه کردن آنها هیچ دردی را احساس نمی کنیم.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا هنگام کوتاه کردن مو و ناخن هایمان، احساس درد نمی کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا