چگونه دمای بدن کنترل می شود؟

ترموستات دستگاهی است که با کنترل کردن مقدار حرارتی که کوره ی دستگاه شوفاژ ساختمان ها تولید می کند، دما داخل اتاق یا ساختمان را ثابت نگه می دارد. قسمتی از مغز ما نیز که «تالاموس» نامیده می شود، درست مانند یک ترموستات در بدن ما عمل می نماید.

بدن برای تولید انرژی که بخش عمده اش به شکل حرارت در می آید، مواد غذایی و اکسیژن را می سوزاند. تالاموس مقدار حرارت بدن را کنترل می کند و آن را در حدود 37 درجه ی سانتی گراد نگه می دارد.

بدن ما در تمام لحظه ها گرما تولید می کند. به همین جهت، باید راه هایی برای بیرون دادن قسمتی از حرارت داشته باشد وگرنه دائماً گرم و گرم تر خواهد شد. وظیفه ی ترموستات بدن (یعنی تالاموس) این است که مقدار حرارت خروجی از بدن را کنترل کند و دمای داخلی بدن را در محدوده ی 37 درجه ی سانتی گراد نگه دارد.

هوایی را که از شش های ما انسان ها خارج می شود، مقداری حرارت را به همراه خود از بدن خارج می کند. مدفوع و ادرار و یا مواد زائدی که از بدن ما خارج می شوند نیز مقداری از حرارت بدن ما را با خودشان خارج می نمایند.

پوست بدن نیز کاری شبیه به همین را انجام می دهد و حتی می توان گفت که از طریق پوست، مقدار بسیار بیشتری حرارت از بدن مان خارج می گردد.

بدن ما همیشه مقداری از حرارت خود را از طریق پوست از دست می دهد و به همین علت است که سطح آن (هر وقت که به پوست بدن دست می زنیم) همیشه گرم است.

وقتی بدن رفته رفته خیلی گرم شود، به این معناست که مقدار خونی که به سطح پوست می رسد، از مقدار عادی بیشتر است. خون مورد بحث حرارت خود را به سطح پوست منتقل می کند و پوست نیز قسمتی از آن حرارت را به محیط یا هوای اطراف خویش می فرستد؛ و زمانی بدن به تدریج سرد می شود که مویرگ های زیر سطح پوست کوچک تر شده اند و مقدار خون کمتری از آن قسمت از پوست عبور می کند و حرارت کمتری به خارج انتقال می یابد.

هنگامی که بدن خیلی گرم شود، کم کم عرق می کنیم. عرق، مایع شوری است که بوسیله ی غده های مخصوصی تولید می گردد. از این غده ها لوله های باریکی به منفذهای سطح پوست وصل می شود. عرق از طریق این منفذها در سراسر پوست پراکنده می شود. مایع مزبور به گاز تبدیل می شود و بوسیله ی هوا انتقال می یابد. این مایع در عین حال حرارت را نیز با خودش به خارج از بدن منتقل می کند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی «چگونه دمای بدن کنترل می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا