چرا خسته می شویم؟

خسته شدن را می توان نوعی مسموم شدن بدن دانست. عضلات به هنگام کار، اسید لاکتیک تولید می کنند و این اسید باعث خستگی آنها می شود. بنابراین در جریان کارها و فعالیت های روزانه، بدن انسان بوسیله ی اسید لاکتیک مسموم می گردد. همچنین در بدن مواد دیگری نیز در نتیجه ی فعالیت عضلات پدید می آیند که آنها را «زهرابه ی خستگی» می نامند. این مواد بوسیله خون در بدن انسان حمل می شود و همراه با خون به نقاط مختلف بدن می رود. از این رو، این تنها عضلات نیستند که احساس خستگی می کنند بلکه تمام بدن و بخصوص مغز دچار خستگی می شوند.

دانشمندان آزمایش جالبی درباره ی خستگی انجام داده اند و به این نتیجه رسیده اند:
«اگر خون سگی را که کاملاً سر حال است، به سگی خسته که از پا افتاده است و می خواهد بخوابد، تزریق کنند، بلافاصله خستگی اش برطرف می شود. بر عکس، اگر خون یک سگ خسته را به سگ دیگری تزریق کنند، سگ دوم نیز احساس خستگی خواهد کرد و خواب را بر هر چیز دیگری ترجیح خواهد داد.»

خستگی فقط یک فعل و انفعال شیمیایی نیست بلکه یک عمل بیولوژیک نیز به شمار می رود. در زمان خستگی نباید بدن خود را به کار وا داریم، باید اجازه دهیم سلول های بدن مان استراحت کنند. به این ترتیب سلول های عصبی مغز مجدداً نیرو می گیرند و بدن ما آماده ی کار و فعالیت مجدد می شود. خواب همیشه برای انسان لازم است. خواب وسیله ای است که به یک بدن خسته، نیرو می بخشد.

درباره ی خستگی باید به یک نکته ی جالب نیز توجه کنید: ممکن است شخصی که ساعت ها در پشت میز کار کرده و خسته شده است، برای رفع خستگی نخواهد دراز بکشد بلکه ترجیح دهد که به گردش بپردازد؛ یا زمانی که بچه ها از مدرسه باز می گردند، به جای خواب و استراحت، بازی کرده و جست و خیز را بر لم دادن و استراحت کردن ترجیح می دهند. خب؛ دلیل این موضوع چیست؟

علت این است که بعضی مواقع فقط یک قسمت از بدن (مانند دست ها، پاها، چشم ها) و یا فقط مغز خسته می شود. در این صورت، بهترین راه برای برطرف کردن خستگی، به کار انداختن سایر قسمت های بدن می باشد. زیرا فعالیت قسمت های مختلف بدن، باعث می شود که میزان تنفس افزایش یابد و خون نیز با سرعت بیشتری در درون بدن به گردش در خواهد آمد و غده های بدن نیز بیشتر فعالیت خواهند کرد. در نتیجه، مواد زائدی که سبب ایجاد خستگی در بدن شده اند، از قسمت های خسته ی بدن دفع می گردند. اما در صورتی که تمام بدن احساس خستگی نماید، بهترین راه چاره همان «خوابیدن» خواهد بود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا خسته می شویم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا