کشف داروی NLY01 برای کُند شدن روند پیشرفت پارکینسون

محققان دانشگاه جان هاپکینز مریلند آمریکا در آزمایشات انجام شده خود روی سلول های مغز انسانی کشت شده در محیط آزمایشگاه و مدل موش های زنده دریافتند این دارو موجب توقف نابودی سلول های مغز می شود؛ نابودی سلول های مغز نشانه اولیه بیماری پارکینسون است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، تد داوسان (Ted Dawson) سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این دارو نقش محافظتی در سلول های عصبی هدف را دارد. این دارو موسوم به NLY01 مشابه با ترکیبات مورد استفاده برای درمان دیابت است و انتظار می رود امسال به آزمایشات بالینی برسد.»

به گفته داوسان، «در صورت موفقیت آمیز بودن روی انسان ها، این دارو می تواند یکی از اولین درمان هایی باشد که بطور مستقیم روند پیشرفت پارکینسون را هدف قرار می دهد و تنها بر سفتی عضلات، حرکات اسپاسمی، خستگی، سرگیجه، زوال عقل و سایر علائم اختلال تاثیر نمی گذارد.»

در آزمایش مقدماتی در سلول های مغز انسانی رشد یافته در محیط آزمایشگاه، تیم تحقیق میکروگلیا انسان را با NLY01 درمان کرده و دریافتند آنها قادر به خاموش کردن سیگنال های فعال بودند. میکروگلیا یک نوع سلول مغزی است که در واکنش به عفونت یا جراحت، سیگنال ها را به سیستم عصب مرکزی ارسال می کند.

منابع

خبر علمی «کشف داروی NLY01 برای کُند شدن روند پیشرفت پارکینسون» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به  Johns Hopkins University و مجله تندرستی همشهری، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا