چرا برخی از درختان همیشه سبز هستند؟

بیشتر درختان برگ های خود را در فصل پاییز از دست می دهند و در فصل بهار برگ های تازه در می آورند. به این درختان، درختان برگ ریز گفته می شود. درختان برگ ریز در پاییز و زمستان کاملاً خشک به نظر می رسند. اما برخی از درختان تمام برگ های خود را در یک زمان از دست نمی دهند. این درختان را همیشه سبز می نامند.

در واقع برگ تمام درختان می ریزد، با این تفاوت که برگ درختان برگ ریز تقریباً پس از یکسال و برگ درختان همیشه سبز معمولاً پس از دو تا سه سال می ریزد. وقتی یکی از برگ های درختان همیشه سبز خشک می شود و می افتد، بلافاصله برگ دیگری به جای آن می روید. به همین جهت این درختان، همیشه برگ دارند و همواره سبز هستند.

کاج، سرو و صنوبر جزو معروف ترین درختان همیشه سبز می باشند. درخت زیتون نیز در تمام طول سال برگ دارد. از میوه این درخت، روغن گرفته می شود. درخت ماگنولیا به خاطر برگ های همیشه سبز و گل های بزرگ و زیبای سفید رنگش معروف است. گیاه اِکلیل کوهی نیز همیشه سبز است. از این گیاه، عطر گرفته می شود. گیاه اردج دارای برگ هایی کوتاه و تلخ است. این گیاه همیشه سبز، در جنوب انگلیس می روید.

علاوه بر اینها، گیاه مورد، خرزهره، درخت پرتقال و درخت خرما جزو گیاهان همیشه سبز هستند. بوته چای نیز در این دسته از گیاهان طبقه بندی می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا برخی از درختان همیشه سبز هستند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا