چگونه از بونسای شاه بلوط در خانه نگهداری کنیم؟

اگر شما به نگهداری یک درختچه کوچک و مینیاتوری در خانه و آپارتمان علاقمند هستید، بونسای مناسب شما خواهد بود. بونسای از نظر لغوی ژاپنی است و متعلق به آسیای شرقی مانند کشورهای ژاپن، چین، تایلند و… می باشد. برخی از گونه های بونسای عبارتند از بنجامین، شاه بلوط، شمشاد و… که طرفداران بسیاری دارند.

بونسای شاه بلوط یکی از گیاهان سرسخت در بین بونسای ها محسوب می شود و با حداقل رسیدگی می توان آن را در خانه نگه داشت.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گیاه بونسای شاه بلوط عبارت است از:

  • نور: بونسای شاه بلوط نور کافی و فراوان و غیر مستقیم می خواهد. قرار گرفتن پشت یک پنجره روشن برای بونسای شاه بلوط ایده آل است. در فصل تابستان به هیچ وجه نباید آفتاب تند به برگ هایش بخورد.
  • آبیاری: بونسای شاه بلوط شرایط استوایی یعنی گرم و مرطوب را می پسندد، سعی کنید خاک گیاه همیشه قدری مرطوب باشد و هرگز خیلی خشک نشود. برای این منظور در تابستان هر روز برگ ها را اسپری کنید و هفته ای سه بار آبیاری انجام دهید. در زمستان نیز می توان میزان آبیاری را تا دو بار در هفته کاهش داد.
  • کوددهی: هر ماه دو بار بونسای تان را با کود مناسب تغذیه کنید تا طراوت خود را حفظ کند و رشد خوبی داشته باشد، فقط یک نکته مهم را فراموش نکنید که دو روز قبل از کوددهی به گیاه آب ندهید تا مخلوط کود و آب را به خوبی جذب کند.
  • ثبات شرایط: بونسای بیش از هر نوع گیاه دیگری به ثبات شرایط نگهداری نیاز دارد، از قرار دادن آن در فضایی که میزان درجه هوا متغیر است، پرهیز کنید. به عنوان مثال گیاه تان را نزدیک پنجره ای که زیاد باز و بسته می شود یا مقابل کولر و بخاری قرار ندهید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از بونسای شاه بلوط در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا