درخت کریسمس چگونه مرسوم شد؟

درخت کریسمس، درخت همیشه سبزی مثل کاج است که در جشن های کریسمس با وسائل زینتی و چراغ تزئین می شود. استفاده از این درخت، ریشه در سنن مصر و چین باستان دارد. در آن دوران مردم درختان همیشه سبز را سمبل زندگی جاودان می دانستند.

رومی ها معابدشان را با شاخه های سبز درختان تزئین می کردند. برخی از اروپاییان قبل از قبول دین مسیحیت درختان را می پرستیدند. آنها به هنگام سال نو خانه هایشان را با درختان همیشه سبز تزئین می کردند تا بدی ها و شیاطین را از خود دور سازند.

درخت کریسمس امروزی برای اولین بار در کشور آلمان مورد استفاده قرار گرفت. مردم این کشور هر ساله در 24 سپتامبر در یکی از اعیاد مذهبی خود درخت صنوبری را با سیب تزئین می کردند. آنها این درخت را درخت بهشتی می نامیدند و آن را سمبل درختی می دانستند که آدم و حوا در بهشت میوه آن را خوردند.

در قرن 16 میلادی درخت بهشتی بتدریج به درخت کریسمس امروزی تبدیل شد. از آن پس، برای تزئین این درخت از ستاره های رنگی، چراغ و وسائل زینتی استفاده می شد.

در اواسط قرن 19 میلادی، پرنس آلبرت همسر آلمانی ملکه ویکتوریا، انگلیسی ها را با درخت کریسمس آشنا کرد. در سال 1841 میلادی پرنس آلبرت چنین درخت کریسمسی را برای اولین بار در قصر ویندسور بر پا کرد.

در قرن هفدهم میلادی مهاجران آلمانی، سنت استفاده از درخت کریسمس را همراه خود به ایالات متحده آمریکا بردند. استفاده از این درخت در قرن 19 میلادی در آمریکا رواج گسترده ای یافت. سپس درخت کریسمس در استرالیا، سوئیس، لهستان و هلند نیز محبوبیت پیدا کرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «درخت کریسمس چگونه مرسوم شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا