سنگ های دگردیس شده در کجا یافت می شوند؟

سنگ های دگردیس شده یا دگرگونی در پوسته زمین و در کنار دو نوع سنگ دیگر با نام های آذرین و رسوبی دیده می شوند. سنگ های آذرین زمانی به وجود می آیند که سنگ های ذوب شده در اعماق زمین در داخل پوسته سرد و سخت می شوند یا اینکه به صورت آتشفشان فوران می کنند و گدازه ها به سطح زمین می رسند.

سنگ های رسوبی از موادی تشکیل می شوند که زمانی بخشی از سنگ های قدیمی، گیاهان یا حیوانات بودند. این مواد در سطح زمین سایش می یابند سپس در مکان های کم عمق به صورت لایه لایه روی هم انباشته می شوند و به شکل سنگ های سخت در می آیند. بسیاری از سنگ های رسوبی شامل صدف ها، استخوان ها و سایر بقایای موجودات زنده می باشند. این بقایا در سنگ های رسوبی فسیل نامیده می شوند.

سنگ های دگردیسی در اعماق پوسته زمانی تشکیل می شوند که سنگ های آذرین و رسوبی بوسیله فشار و گرمایی که پوسته زمین بر آنها وارد می کند تغییر شکل می دهند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سنگ های دگردیس شده در کجا یافت می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا