بزرگترین مفصل بدن انسان کجا قرار دارد؟

مفصل زانو بزرگترین و پیچیده ترین مفصل بدن انسان است. زانو جایی می باشد که استخوان ران و استخوان درشت نی ساق پا با یکدیگر برخورد می کنند.

زانو شبیه یک لولا به جلو و عقب حرکت می کند اما همچنین می تواند بچرخد و اندکی به چپ و راست حرکت کند. زانو نسبت به مفاصل دیگر احتمال بیشتری برای آسیب دیدن دارد زیرا در طول فعالیت های شَدید در معرض ضربات زیادی قرار می گیرد. اکثر آسیب دیدگی های زانو در فوتبال و دیگر ورزش ها در نتیجه پیچ خوردگی مفصل اتفاق می افتد.

رباط های زانو قوی ترین اتصالات بین ران و درشت نی هستند. وظیفه رباط ها، نگه داشتن استخوان ها در جایگاه خود است. کشکک یا کاسه زانو استخوانی هرمی شکل، صاف و کوچک است که جلوی مفصل زانو قرار دارد. کشکک مستقیماً به استخوان های دیگر اتصال ندارد. ضمائم ماهیچه ای، کشکک را در مکان خود حفظ می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بزرگترین مفصل بدن انسان کجا قرار دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا