چگونه می توان پیچ خوردگی و کشیدگی مفاصل و عضلات را درمان کرد؟

پیچ خوردگی مفاصل عبارت است از کشیدگی یا پاره شدن رباط ها (بافت سختی که استخوان ها را به هم متصل کرده و از مفصل ها محافظت می کند). معمولاً پیچ خوردگی در مچ دست یا پا رخ می دهد و باعث ایجاد درد، کبودی و تورم می شود. حرکت دادن مفصلی که پیچ خورده، دردناک است.

کشیدگی عضلات عبارت است از وارد شدن آسیب به ماهیچه ها یا تاندون ها (بافت ضخیمی که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کند). کشیدگی عضلات، بیشتر در کمر و عضلات پشت ران بروز می کند و باعث ایجاد درد، ضعف، تورم و گرفتگی عضلات می شود. ممکن است حرکت دادن ماهیچه ها نیز دشوار شود.

در مورد پیچ خوردگی و کشیدگی خفیف، می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

  • به مفصلی که پیچ خورده و عضله ای که کشیده شده استراحت بدهید تا بهبود پیدا کند.
  • جهت کاهش تورم، 4 تا 8 مرتبه در روز و هر بار به مدت 20 دقیقه، روی محل مورد نظر یخ بگذارید. محل آسیب دیده را گرم نکنید، چرا که گرما تورم را بیشتر می کند.
  • با یک بانداژ ارتجاعی یا آتل، محل آسیب دیده را بانداژ کنید.
  • با قرار دادن یک بالش در زیر محل آسیب دیده، آن را بالا نگه دارید.
  • با استفاده از داروهایی مثل ایبوپروفن، درد را کاهش دهید.

در موارد پیچ خوردگی و کشیدگی حاد که با درد و تورم شَدید همراه است و حرکت کردن اندام ها را دشوار کرده، لازم است به پزشک مراجعه کنید. ممکن است نیاز به فیزیوتراپی داشته باشید یا شاید لازم باشد از عصا استفاده کنید.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه می توان پیچ خوردگی و کشیدگی مفاصل و عضلات را درمان کرد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا