دیوان دادگستری بین المللی در کجا واقع است؟

دیوان دادگستری بین المللی یک نهاد قضایی متعلق به سازمان ملل متحد است. این دیوان پس از جنگ جهانی دوم تاسیس شد. مقر آن در شهر لاهه در کشور هلند است. البته در صورت لزوم جلسات آن را می توان در سایر کشورها نیز برگزار کرد. اولین نشست دیوان دادگستری بین المللی در آوریل سال 1946 میلادی در هلند برگزار شد.

دیوان دادگستری بین المللی مسئول رفع اختلافات بین کشورهای عضور سازمان ملل است. این دیوان 15 قاضی دارد. طبق اساسنامه آن هیچ کشوری نمی تواند بیش از یک عضو در هیئت منصفه داشته باشد. این اعضاء توسط مجمع عمومی و شورای امنیت برای یک دوره 9 ساله انتخاب می شوند.

زبان رسمی در دیوان دادگستری بین المللی، انگلیسی و فرانسه است. این دیوان سازمانی مستقل و خودگردان است. رئیس و نایب رئیس توسط خود دیوان انتخاب می شوند. رئیس دیوان دادگستری بین المللی باید ساکن کشور هلند باشد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «دیوان دادگستری بین المللی در کجا واقع است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا