ویلم اینتهوون کیست؟

ویلم اینتهوون (Willem Einthoven) زیست شناس هلندی است که در سال 1924 میلادی به خاطر کشف سازوکار نوار قلب برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد. او در تاریخ 21 مه سال 1860 میلادی در هلند به دنیا آمد. وی در خانواده ای متولد شد که به علم اهمیت داده می شد و پدر وی پزشک بود.

اینتهوون در سال 1885، مدرک پزشکی خود را از دانشگاه اوترخت هلند دریافت کرد و در سال 1886 استاد دانشگاه لیدن هلند شد. پیش از اینکه اینتهوون سازوکار نوار قلب را کشف کند، برای اندازه گیری و تعیین ضربان قلب، ابزاری دقیق وجود نداشت که بدون قرار دادن مستقیم الکترود روی قلب کار کند. تا اینکه در اوایل سال 1901، اینتهوون مجموعه ای از نمونه های اولیه گالوانومتر رشته ای را تکمیل کرد.

دستگاهی که وی ساخت، حساسیت گالوانومتر را افزایش داد. بنابراین فعالیت های الکتریکی قلب، با وجود ماهیچه و استخوان که مانند یک عایق عمل می کنند، اندازه گیری شد. اگرچه با پیشرفت علم، دستگاه های نوار قلب قابل حمل بیشتری تولید شد اما بیشتر این دستگاه ها با استفاده از سازوکارهایی که اینتهوون تعیین کرده بود، استفاده می شد.

پس از توسعه و پیشرفت دستگاه گالوانومتر رشته ای، وی توانست الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) را در غالب تعدادی اختلال قلبی و عروقی توضیح دهد. پس از این موفقیت، اینتهوون مطالعات خود را روی بررسی صداهای قلب متمرکز کرد.

وی در سال 1902 به آکادمی سلطنتی علوم و هنر هلند پیوست. در سال 1924، اینتهوون توانست به خاطر کشف سازوکارنوار قلب برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شود. وی سرانجام در سال 1927 و 67 سالگی در لیدن هلند درگذشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ویلم اینتهوون کیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا