کوه یخ چگونه به وجود می آید؟

سطح قطب جنوب و جزایر اقیانوس منجمد شمالی پوشیده از یخچال ها و صفحات بزرگ یخی است. وقتی توده های یخ از یخچال ها جدا می شوند، توسط جاذبه زمین به حرکت در می آیند و به دریا می رسند. این توده ها توسط امواج جزر و مد می شکنند و در دریا شناور می شوند. به این ترتیب کوه یخ به وجود می آید.

کوه های یخ اندازه های مختلفی دارند. طول کوچکترین کوه های یخ، 5 تا 6 متر است. اما کوه های یخ بزرگ گاه صدها متر طول دارند. طول برخی از این کوه ها به 500 متر می رسد.

کوه های یخ، سبکتر از آب هستند، به همین جهت در دریا شناور می شوند. قسمتی از کوه یخ که در سطح آب قرار دارد، تنها یک دهم کل کوه یخ است.

کوه های یخ دارای مقادیر عظیمی برف فشرده اند. برخی از آنها حاوی 200 میلیون تُن یخ می باشند. کوه های یخ پس از ورود به آب های گرم بتدریج ذوب می شوند.

کوه های یخ توسط امواج دریا به حرکت در می آیند. در گذشته این توده های عظیم یخ، امنیت کشتی ها را به خطر می انداختند. اکثر کشتی هایی که به این توده ها برخورد می کنند، غرق می شوند. در 14 آوریل 1912 میلادی یک کشتی مسافربری به نام تایتانیک در اقیانوس اطلس شمالی با یک کوه عظیم یخ برخورد کرد و ظرف مدت کوتاهی غرق شد. در این حادثه، 1513 نفر از 2207 مسافر این کشتی جان خود را از دست دادند.

حادثه مشابهی در 30 ژانویه 1959 میلادی برای کشتی هانس هدتافت رخ داد. این کشتی در گرینلند جنوبی با یک کوه یخ برخورد کرد و غرق شد. امروزه کشتی ها با استفاده وسائل پیشرفته محل کوه های یخ را شناسایی می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کوه یخ چگونه به وجود می آید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا