کوه یخ چگونه به وجود می آید؟

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

سطح قطب جنوب و جزایر اقیانوس منجمد شمالی پوشیده از یخچال ها و صفحات بزرگ یخی است. وقتی توده های یخ از یخچال ها جدا می شوند، توسط جاذبه زمین به حرکت در می آیند و به دریا می رسند. این توده ها توسط امواج جزر و مد می شکنند و در دریا شناور می شوند. به این ترتیب کوه یخ به وجود می آید.

کوه های یخ اندازه های مختلفی دارند. طول کوچکترین کوه های یخ، ۵ تا ۶ متر است. اما کوه های یخ بزرگ گاه صدها متر طول دارند. طول برخی از این کوه ها به ۵۰۰ متر می رسد.

کوه های یخ، سبکتر از آب هستند، به همین جهت در دریا شناور می شوند. قسمتی از کوه یخ که در سطح آب قرار دارد، تنها یک دهم کل کوه یخ است.

کوه های یخ دارای مقادیر عظیمی برف فشرده اند. برخی از آنها حاوی ۲۰۰ میلیون تُن یخ می باشند. کوه های یخ پس از ورود به آب های گرم بتدریج ذوب می شوند.

تبلیغات کتاب های کدینگ آموزش زبان انگلیسی

کوه های یخ توسط امواج دریا به حرکت در می آیند. در گذشته این توده های عظیم یخ، امنیت کشتی ها را به خطر می انداختند. اکثر کشتی هایی که به این توده ها برخورد می کنند، غرق می شوند. در ۱۴ آوریل ۱۹۱۲ میلادی یک کشتی مسافربری به نام تایتانیک در اقیانوس اطلس شمالی با یک کوه عظیم یخ برخورد کرد و ظرف مدت کوتاهی غرق شد. در این حادثه، ۱۵۱۳ نفر از ۲۲۰۷ مسافر این کشتی جان خود را از دست دادند.

حادثه مشابهی در ۳۰ ژانویه ۱۹۵۹ میلادی برای کشتی هانس هدتافت رخ داد. این کشتی در گرینلند جنوبی با یک کوه یخ برخورد کرد و غرق شد. امروزه کشتی ها با استفاده وسائل پیشرفته محل کوه های یخ را شناسایی می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «کوه یخ چگونه به وجود می آید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا