چگونه در تابستان از موهایمان مراقبت کنیم؟

نور خورشید به همان اندازه که به پوست شما آسیب می زند، می تواند به موها نیز صدمه بزند. همچنین آب شور دریا و کلر استخرها نیز به موهایتان آسیب می رساند. بنابراین با گذشت چند هفته از تابستان، موهای براق و زیبای شما ژولیده و سوخته به نظر می رسد.

موهای سوخته تنها یک اصطلاح برای نشان دادن میزان آسیب موها نیست. به گفته متخصص پوست و مو دکتر جسیکا جی کرانت (Jessica J. Krant) اشعه فرابنفش خورشید، واقعاً ساقه مو را می سوزاند. این آسیب در موهای رنگ شده که در اثر آفتاب، کدر، سفید و بی رنگ می شوند واضح تر است.

حتی موهای رنگ نشده نیز از آسیب های ناشی از نور خورشید لطمه می بینند. این پرتوهای مضر خورشید، موجب خشکی موها گشته و لطافت طبیعی کوتیکول یا لایه خارجی و ساقه مو را که بطور طبیعی نرم و لطیف می باشند، خشک و ضخیم می کند.

در این مقاله شما می توانید با پیشنهادهایی آشنا شوید که برای سلامتی موهایتان موثر خواهند بود.

عوامل وز شدن مو

هرچه موها خشک تر باشد، احتمال وز شدن موها بیشتر است. زمانی که موهای آفتاب سوخته در رطوبت زیاد هوا قرار می گیرند، ساقه موها آماس می کنند و باعث شکستن کوتیکول موها می شود. موها پف می کنند و به هر سمتی می روند اما صاف نخواهند شد.

آسیب های ناشی از شنا

شنا کردن نیز به موها آسیب وارد می کند. موقع شنا، کلر موجود در آب، چربی طبیعی و محافظ مو را می شوید. در صورتی که موهای بلوند دارید، امکان دارد ببینید که رنگ موهایتان به رنگ سبز گراییده است. این به خاطر مولکول های مس و سایر مواد شیمیایی موجود در آب استخر است که به پروتئین مو متصل می شوند.

شنا کردن در دریا به شکل دیگری به موها آسیب وارد می کند. میزان نمک زیاد موجود در آب دریا، رطوبت پوست و موهای شما را بیرون می کشد و در نهایت با انگشتان چروکیده و موهای خشک از آب بیرون می آیید.

پیشنهادهایی برای داشتن موهای سالم و زیبا در تابستان

  1. با کوتاه کردن موها به استقبال تابستان بروید: بدین ترتیب از موخره ها در امان خواهید بود و مدل موی خود را مرتب می کنید. در تابستان موها رشد بیشتری دارند زیرا در اواخر بهار و تابستان، نسبت به فصل سرد و مرده زمستان، موهای بیشتری در فاز آناژن یا مرحله رشد قرار می گیرند.
  2. موهای خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید: هر روز از مواد مراقبت مو که حاوی محافظ UV هستند (این محصولات در انواع اسپری، ژل یا کرم مو موجود هستند) استفاده کنید. این مواد در مقابل مضرات نور خورشید از موها مراقبت می کنند و از بی رنگ شدن موهای رنگ شده جلوگیری می کنند. اگر زمان بسیاری را در معرض نور خورشید می گذرانید یک کلاه بزرگ روی سر بگذارید. این کلاه نه تنها موها را از گزند آفتاب حفظ می کند بلکه از کف سر و گوش ها یعنی همان مناطقی که در معرض خطر سرطان پوست قرار دارند نیز مراقبت می کند.
  3. موهای خود را قبل از شنا بشویید: اگر موهای شما خیس یا آغشته به سرم محافظ باشد، دیگر به میزان قبلی نمک دریا یا مواد شیمیایی استخر را جذب نمی کند. همچنین سعی کنید موهای خود را پس از شنا کردن هم بشویید. اگر دوش آب نزدیک شما نیست، یک اسپری آب تمیز همراه خود داشته باشید تا روی موها بپاشید.
  4. شامپوهای مرطوب و نرم کننده استفاده کنید: شما ممکن است برای مقابله با عرق زیاد و چربی مو در تابستان، موهای خود را بیشتر بشویید. بهتر است هفته ای یکبار شامپوی براق کننده مصرف کنید تا مواد شیمیایی و ذراتی که جذب موها شده اند را بزدایید. فقط حتماً از نرم کننده مناسب نیز استفاده کنید.
  5. از ابزار داغ مخصوص مو استفاده نکنید: حداقل هر هفته یا دو هفته یکبار از سشوار، اتوی مو یا فر کننده استفاده نکنید.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه در تابستان از موهایمان مراقبت کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WebMD ترجمه شده توسط مجله سلام سلامت به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا