چرا رنگ آب دریاها با اقیانوس ها فرق می کند؟

حتماً شما هم تجربه کرده اید که رنگ آب دریاها و اقیانوس های مختلف با هم متفاوت است. بعضی از آنها آبی رنگ هستند، بعضی سبز رنگ، برخی فیروزه ای و برخی تیره تر و روشن تر. جالب است که طیف وسیعی از رنگ ها را می توانید از ساحل تا افق مشاهده کنید. اما همه ماجرای تفاوت رنگ ها به آب بر نمی گردد.

محققان فیزیک می گویند نور خورشید از طول موج های مختلفی تشکیل شده و عبور این طول موج ها از مولکول های آب موجب می شود تا بازتاب های مختلفی از رنگ را داشته باشیم. طول موج های کوتاه تر طیف آبی را به نمایش می گذارند و طول موج های بلندتر طیف رنگی سبز را نمایان می کنند.

همچنین بسیاری از جانورشناسان از تاثیر پلانکتون ها و موجودات میکروسکوپی موجود در اقیانوس ها و دریاها بر رنگ آب یاد می کنند و می گویند وجود بعضی از فیتوپلانکتون ها آب اقیانوس ها را سبز می کند و بعضی از این موجودات ریز و میکروسکوپی با حجم انبوه شان موجب می شوند تا آب اقیانوس ها به رنگ قرمز یا قهوه ای دیده شوند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا رنگ آب دریاها با اقیانوس ها فرق می کند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا