اولین فانوس دریایی چه زمان ساخته شد؟

فانوس دریایی برجی بلند در نزدیکی دریا است که چراغی پُر نور در بالای آن نصب می شود. نور فانوس دریایی، کشتی ها را در شب راهنمایی می کند. معمولاً نور فانوس دریایی را می توان از فاصله چند کیلومتری مشاهده کرد. فانوس های دریایی عمدتاً روی صخره ها یا جزایر نزدیک به بندرها و لنگرگاه ها ساخته می شوند. این بناها را به گونه ای می سازند که بتوانند در برابر طوفان و امواج دریا مقاومت کنند.

تا قبل از قرن شانزدهم میلادی فانوس های دریایی، کارآیی چندانی نداشتند؛ ولی در قرن شانزدهم میلادی با گسترش تجارت خارجی و کشتیرانی استفاده از آنها رواج یافت. به این ترتیب فانوس های دریایی بسیاری در سواحل ساخته شد.

اولین فانوس دریایی جهان در سال 660 قبل از میلاد در ساحلی در نزدیکی شهر باستانی تروا واقع در آسیای میانه بنا شده بود. مشهورترین فانوس دریایی جهان، فانوس دریایی اسکندریه است. این فانوس دریایی در حدود سال 280 قبل از میلاد در بندر اسکندریه مصر ساخته شد. ارتفاع آن 130 متر بود و نورش از سوزاندن هیزم در قسمت فوقانی برج تامین می شد. این بنا یکی از عجایب هفتگانه جهان است. فانوس دریایی اسکندریه 1500 سال پابرجا بود تا اینکه سرانجام در قرن سیزدهم میلادی در اثر زمین لرزه ای ویران شد.

فانوس های دریایی مدرن امروزی را اغلب از بتون و فولاد می سازند. نور این فانوس ها توسط عدسی تقویت می شود. به این ترتیب نور آنها را از فاصله های دور می توان دید. برخی از فانوس های دریایی برای هدایت کشتی ها، امواج رادیویی پخش می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «اولین فانوس دریایی چه زمان ساخته شد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا