تاریخمجله چرا و چگونه؟

عجایب هفتگانه جهان چیست؟

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

عجایب هفتگانه، هفت اثر هنری و معماری باستانی هستند که از لحاظ عظمت و شکوه در یونان و روم باستان بی نظیر و شگفت انگیز به شمار می رفتند. این هفت اثر عبارتند از:

  1. اهرام مصر
  2. باغ های معلق بابل
  3. آرامگاه هالیکارناسوس (ماسولوس)
  4. معبد آرتمیس
  5. مجسمه رودس
  6. مجسمه زئوس
  7. فانوس دریایی اسکندریه

از میان عجایب هفتگانه فقط اهرام مصر باقی مانده اند و سایر آنها در اثر عوامل مختلف تخریب شده و از بین رفته اند.

اهرام مصر در واقع آرامگاه فراعنه مصر هستند. ساخت این اهرام حدود پنج هزار سال پیش آغاز شد. بزرگترین هرم در جیزه (شهری کوچک در نزدیکی قاهره) واقع است. این هرم، مقبره فرعون خئوپس و ملکه او می باشد. ارتفاع آن حدود ۱۴۷ متر بوده و ۲,۳۰۰,۰۰۰ قطعه تخته سنگ آهکی در ساخت آن به کار رفته است.

باغ های معلق بابل در سال ۶۰۰ پیش از میلاد به فرمان بخت النصر برای خشنودی همسر محبوبش ساخته شدند. این باغ ها روی تراس های پلکانی به ضخامت ۷.۶ متر بنا شده بودند. هر تراس، خاک و عمق کافی برای رشد درختان داشت و باغ ها با استفاده تلمبه با آب رودخانه فرات آبیاری می شدند.

از آنجا که این باغ ها روی تراس های پلکانی و بالاتر از سطح زمین بنا شده بودند، چنین به نظر می رسید که در هوا معلق هستند. در سال ۵۳۹ قبل از میلاد، ایرانیان حکومت بابل را به دست گرفتند و در سال ۲۰۰ میلادی این شهر تخریب و متروکه شد.

یکی دیگر از عجایب هفتگانه جهان، آرامگاه ماسولوس است. ساخت این بنا به دستور ماسولوس، پادشاه کاریس آغاز شد؛ اما او قبل از تکمیل این آرامگاه درگذشت. پس از مرگ ماسولوس، همسر او این بنا را تکمیل کرد. ارتفاع متوسط این آرامگاه ۴۲.۶ متر بود و مجسمه ای از پادشاه و ملکه سوار بر ارابه آن را زینت می داد.

این بنا قرن ها پا بر جا ماند؛ ولی سرانجام ویران شد و از بین رفت. البته قطعاتی از مجسمه و چرخ ارابه توسط یک انگلیسی یافت شد که این قطعات در موزه ای واقع در لندن نگهداری می شوند.

معبد آرتمیس در سال ۵۵۰ قبل از میلاد برای الهه ای به همین نام در اِفِسوس بنا شد. این معبد دارای دو ردیف ستون عظیم به ارتفاع ۲۰ متر بود و با سنگ ها و فلزات قیمتی تزئین شده بود. در سال ۳۶۵ قبل از میلاد، معبد آرتمیس توسط فردی به آتش کشیده شد.

اسکندر کبیر پس از فتح اِفِسوس تصمیم گرفت این معبد را بازسازی کند و در سال ۲۵۰ قبل از میلاد، این بنا شکوه اولیه خود را بازیافت.

مجسمه رودس، مجسمه ای برنزی به ارتفاع ۳۷ متر بود که در سال ۳۰۴ قبل از میلاد در جزیره رودس بنا شد. این مجسمه ۶۶ سال بعد در اثر زمین لرزه از بین رفت.

مجسمه زئوس (یکی از خدایان یونان باستان) در سال ۴۳۳ قبل از میلاد در شهر المپیا ساخته شد. این مجسمه مرمرین، ۱۲ متر ارتفاع داشت. ریش و موهای آن از طلا و چشمانش از الماس ساخته شده بود. در سال ۳۹۴ میلادی مجسمه زئوس به قسطنطنیه منتقل شد و سرانجام در همان جا در آتش سوزی از بین رفت.

آخرین بنایی که جزو عجایب هفتگانه به شمار می رود، فانوس دریایی اسکندریه است. فانوس دریایی اسکندریه در سال ۲۷۹ قبل از میلاد در نزدیکی بندر اسکندریه واقع در مصر بنا شد. این بنا ۱۲۲ متر ارتفاع داشت و نور آن از سوزاندن هیزم در قسمت فوقانی برج تامین می شد. فانوس دریایی اسکندریه تا سال ۷۹۶ میلادی پا بر جا بود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله آموزشی «عجایب هفتگانه جهان چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *