عجایب هفتگانه جهان چیست؟

عجایب هفتگانه، هفت اثر هنری و معماری باستانی هستند که از لحاظ عظمت و شکوه در یونان و روم باستان بی نظیر و شگفت انگیز به شمار می رفتند. این هفت اثر عبارتند از:

  1. اهرام مصر
  2. باغ های معلق بابل
  3. آرامگاه هالیکارناسوس (ماسولوس)
  4. معبد آرتمیس
  5. مجسمه رودس
  6. مجسمه زئوس
  7. فانوس دریایی اسکندریه

از میان عجایب هفتگانه فقط اهرام مصر باقی مانده اند و سایر آنها در اثر عوامل مختلف تخریب شده و از بین رفته اند.

اهرام مصر در واقع آرامگاه فراعنه مصر هستند. ساخت این اهرام حدود پنج هزار سال پیش آغاز شد. بزرگترین هرم در جیزه (شهری کوچک در نزدیکی قاهره) واقع است. این هرم، مقبره فرعون خئوپس و ملکه او می باشد. ارتفاع آن حدود 147 متر بوده و 2,300,000 قطعه تخته سنگ آهکی در ساخت آن به کار رفته است.

باغ های معلق بابل در سال 600 پیش از میلاد به فرمان بخت النصر برای خشنودی همسر محبوبش ساخته شدند. این باغ ها روی تراس های پلکانی به ضخامت 7.6 متر بنا شده بودند. هر تراس، خاک و عمق کافی برای رشد درختان داشت و باغ ها با استفاده تلمبه با آب رودخانه فرات آبیاری می شدند.

از آنجا که این باغ ها روی تراس های پلکانی و بالاتر از سطح زمین بنا شده بودند، چنین به نظر می رسید که در هوا معلق هستند. در سال 539 قبل از میلاد، ایرانیان حکومت بابل را به دست گرفتند و در سال 200 میلادی این شهر تخریب و متروکه شد.

یکی دیگر از عجایب هفتگانه جهان، آرامگاه ماسولوس است. ساخت این بنا به دستور ماسولوس، پادشاه کاریس آغاز شد؛ اما او قبل از تکمیل این آرامگاه درگذشت. پس از مرگ ماسولوس، همسر او این بنا را تکمیل کرد. ارتفاع متوسط این آرامگاه 42.6 متر بود و مجسمه ای از پادشاه و ملکه سوار بر ارابه آن را زینت می داد.

این بنا قرن ها پا بر جا ماند؛ ولی سرانجام ویران شد و از بین رفت. البته قطعاتی از مجسمه و چرخ ارابه توسط یک انگلیسی یافت شد که این قطعات در موزه ای واقع در لندن نگهداری می شوند.

معبد آرتمیس در سال 550 قبل از میلاد برای الهه ای به همین نام در اِفِسوس بنا شد. این معبد دارای دو ردیف ستون عظیم به ارتفاع 20 متر بود و با سنگ ها و فلزات قیمتی تزئین شده بود. در سال 365 قبل از میلاد، معبد آرتمیس توسط فردی به آتش کشیده شد.

اسکندر کبیر پس از فتح اِفِسوس تصمیم گرفت این معبد را بازسازی کند و در سال 250 قبل از میلاد، این بنا شکوه اولیه خود را بازیافت.

مجسمه رودس، مجسمه ای برنزی به ارتفاع 37 متر بود که در سال 304 قبل از میلاد در جزیره رودس بنا شد. این مجسمه 66 سال بعد در اثر زمین لرزه از بین رفت.

مجسمه زئوس (یکی از خدایان یونان باستان) در سال 433 قبل از میلاد در شهر المپیا ساخته شد. این مجسمه مرمرین، 12 متر ارتفاع داشت. ریش و موهای آن از طلا و چشمانش از الماس ساخته شده بود. در سال 394 میلادی مجسمه زئوس به قسطنطنیه منتقل شد و سرانجام در همان جا در آتش سوزی از بین رفت.

آخرین بنایی که جزو عجایب هفتگانه به شمار می رود، فانوس دریایی اسکندریه است. فانوس دریایی اسکندریه در سال 279 قبل از میلاد در نزدیکی بندر اسکندریه واقع در مصر بنا شد. این بنا 122 متر ارتفاع داشت و نور آن از سوزاندن هیزم در قسمت فوقانی برج تامین می شد. فانوس دریایی اسکندریه تا سال 796 میلادی پا بر جا بود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله آموزشی «عجایب هفتگانه جهان چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا