اگر همه حشرات نابود شوند، چه می شود؟

در صورت محو شدن حشرات از روی زمین، سه اتفاق مهم می افتد. اولین فاجعه، فروپاشی زنجیره غذایی است. بخش عمده زنجیره غذایی غیر دریایی زمین، به حشرات وابسته است. تقریباً تمام پرندگان حشره خوار هستند و حتی آنهایی که دانه می خورند، برای تغذیه جوجه هایشان به آنها حشره می دهند. جوجه پرنده تا زمان رسیدن به سن بلوغ، تقریباً 200 هزار حشره می خورد.

حشرات همچنین پسماندهای گیاهان را تجزیه می کنند و به بازگشت مواد مغذی به خاک کمک می کنند. بدون وجود حشرات، بیشتر پرندگان و دوزیستان ظرف کمتر از دو ماه منقرض خواهند شد.

فاجعه بعدی از بین رفتن فرآیند گرده افشانی است. 75 درصد محصولات غذایی گیاهی دنیا به کمک حشرات گرده افشانی می کنند. بدون این جانوران، اگرچه می توانیم کماکان بخشی از این غذاها را پرورش دهیم، اما محصولاتی مانند پیاز، کاهو، کلم بروکلی، انواع گوجه فرنگی، قهوه و بیشتر میوه ها دیگر وجود خارجی نخواهند داشت. همچنین تقاضا برای پارچه های مصنوعی سر به فلک می کشد، زیرا گرده افشانی کتان و پنبه بوسیله زنبورهای عسل انجام می شود.

البته این اتفاق یک جنبه مثبت هم دارد. اینکه حشره کش های کمتری استفاده می شوند. اگر حشره ای وجود نداشته باشد، نیازی به مصرف 430 هزار تنی حشره کش هایی که سالانه روی محصولات کشاورزی پاشیده می شوند، وجود نخواهد داشت. با وجود این، در مقایسه با قحطی جهانی و فروپاشی اقتصادی ناشی از ناپدید شدن حشرات، این نکته چندان راضی کننده به نظر نمی رسد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «اگر همه حشرات نابود شوند، چه می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا