چگونه گل های جدید تولید می شوند؟

همه موجودات زنده، وسیله ای برای تکثیر و تولید مثل دارند. یک گل دارای 4 قسمت اصلی است و در گل ها عمل تولید مثل به صورت زیر انجام می شود:

هر گل دارای یک جام برونی سبز رنگ است که از کاسبرگ های شبیه برگ تشکیل شده، و در داخل کاسبرگ ها، گلبرگ ها قرار دارند. داخل گلبرگ ها اندام هایی قرار گرفته اند که برای ایجاد دانه ضروری می باشند. در مرکز هر گل، یک یا چند مادگی موجود است. مادگی اندام ماده ی گل می باشد. در اطراف مادگی، پرچم ها به مانند حلقه ای قرار گرفته اند. قسمت درونی مادگی رشد و نمو می کند و تخمدان را تشکیل می دهد. در داخل تخمدان، تخمک های گرد و کوچک قرار دارند که بعداً تبدیل به دانه می شوند. این تخمک ها فقط وقتی می توانند تبدیل به دانه شوند که با دانه های گرده، لقاح انجام دهند.

گرده توسط پرچم ها، که اندام های نر گل می باشند، تولید می شوند. برای اینکه دانه ها تشکیل شوند، گرده ها باید از قسمت فوقانی مادگی وارد آن شده و در قسمت داخلی به تخمک ها برسند. قسمت بالای مادگی، کلاله نامیده می شود. گرده ها در ابتدا روی کلاله افتاده، از شهد موجود در سطح کلاله رطوبت جذب کرده، سپس متورم شده و رشد می نمایند. گرده ها سپس به طرف جلو رانده شده و مجرایی را به وجود می آورند. مجرای تشکیل شده رشد کرده و به طرف داخل مادگی پیش می رود و از طریق دیواره تخمدان به درون آن راه می یابد.

محتوای مجرا روی تخمک خالی شده و در آنجا لقاح انجام می شود. مجراها ممکن است در گروه های زیادی رشد کنند و همه آنها همزمان به داخل تخمدان برسند. اما هر لوله گرده فقط وارد یک تخمک می شود و با یک تخمک لقاح حاصل می کند.

تنها گرده های خود گیاه می توانند عمل لقاح را انجام داده و نهایتاً به تخمک ها برسند. قسمتی از پرچم ها که دانه های گرده را تولید می کند، بساک نام دارد. انتقال گرده ها از بساک به روی کلاله را گرده افشانی می نامند. اگر گرده افشانی در روی یک گل انجام شود آن را «خود گرده افشانی» می گویند؛ به این معنی که اندام مادگی و پرچم روی یک گل قرار دارند. اگر گرده افشانی از روی گلی دیگر به روی یک گل انجام گردد آن را «دگر افشانی» می نامند. در بعضی گیاهان، اندام مادگی و پرچم روی دو گل جداگانه قرار دارند.

در گیاهانی که دگر افشانی دارند، عمل گرده افشانی ممکن است به وسیله باد، حشرات، پرندگان و حتی حیوانات صورت گیرد. بعد از این مراحل، دانه ها رشد و تکامل می یابند و به مکان هایی که مناسب هستند برده شده و در آنجا تشکیل ریشه داده، رشد کرده و گل های جدید می دهند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چگونه گل های جدید تولید می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا