چرا مورچه ها به صف راه می روند؟

مورچه ها حشراتی بسیار اجتماعی هستند. آنها در گروه هایی متشکل از میلیون ها حشره زندگی و با هم همکاری می کنند. رمز موفقیت آنها مهارت های ارتباطی قوی است.

مورچه ها به شدت به بوی دسته ای از مواد شیمیایی به نام فرومون ها (pheromone) متکی هستند. از دفاع منطقه زندگی شان گرفته تا تبادل اطلاعات پیچیده نظیر محل غذا، محل لانه و حضور دشمن، همه این اطلاعات از طریق فرومون ها بین مورچه ها رد و بدل می شود. هر یک از گونه های خاص مورچه ها، لغت نامه شیمیایی فرومونی خود را دارند که گاهی تا 20 نوع فرومون مختلف را شامل می شود.

مورچه ها با ترشح فرومون ها از خود ردی به جای می گذارند که برای دیگر همنوعان شان قابل شناسایی است. آنها با نوک شاخک هایشان رمزهای شیمیایی را بازگشایی می کنند و به این ترتیب فرومون ها سبب می شوند مورچه ها درست روی خط نامرئی به مقصد جایی حرکت کرده یا از منطقه خاصی فرار کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا مورچه ها به صف راه می روند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت Pitara و مجله دانستنیها، به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا