منظور از چاه چیست؟

چاه گودالی در زمین است که از آن، آب استخراج می شود. رایج ترین نوع چاه، چاه های آبی هستند، اما چاه های نفت و گاز طبیعی نیز بسیار متداول می باشند. شرکت های استخراج کننده معادن نیز آب داغ و بخار را به سطح پایین چاه می فرستند تا نمک و گوگرد موجود در اعماق زمین را جدا کنند.

آب موجود در زیرزمین که در چاه آب جاری می شود آب زیرزمینی نام دارد. بیشتر این آب ها از باران به وجود می آیند که در زمین نفوذ می کنند و به آرامی به سوی سفره آب زیرزمینی یعنی منطقه ای از خاک و سنگ که با آب اشباع شده، سرازیر می شود. در بالای این قسمت، سطح ایستای آب های زیرزمینی قرار دارد. اینجا سطحی است که در آن، اگر چاهی تلمبه زده نشود، آب باقی می ماند.

در مناطق مرطوب آب های زیرزمینی ممکن است در سطح بالاتری قرار گیرد در نتیجه در این مکان ها به آسانی از طریق حفاری می توان به آب رسید. وقتی چاهی حفر شد، معمولاً داخل آن را با آجر، سنگ و بتون پر منفذ می چینند تا از فرو ریختن آن جلوگیری به عمل آید.

آب زیرزمینی معمولاً خالص است زیرا خاک تصفیه کننده خوبی است. این آب دارای املاح و مواد معدنی نامحلول است و چاهی که در برگیرنده حجم بالایی از مواد معدنی است به چاه مواد معدنی معروف است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از چاه چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا