چاه آرتزین چیست؟

چاه آرتزین سوراخی است که در یک لایه از سنگ متخلخل مانند ماسه سنگ، سنگ آهک یا گچ ایجاد می شود. در ناحیه های پُر باران، آب در سطح زمین جمع می شود و سپس از لایه سنگی متخلخل به داخل زمین نفوذ می کند. اگر این آب از بالا و پایین بوسیله لایه های گلی و یا سنگ های نفوذناپذیر سد شود، درون لایه متخلخل انباشته می شود و سفره آب را پدید می آورد.

آبی که در پایین لایه سنگی درزبندی شده قرار دارد، تحت فشار آب بالادست است. وقتی سوراخی در زمین ایجاد می شود و به این لایه می رسد، فشار موجود باعث می شود که آب تا سطح زمین بالا بیاید.

گاهی اوقات مقدار آبی که از این لایه آبدار بیرون کشیده می شود بیش از آبی است که جای آن را می گیرد. در این حالت، فشار افت می کند و دیگر نمی توان آب را بدون استفاده از پمپ به سطح زمین آورد. امروزه در اکثر این چاه ها از پمپ استفاده می شود.

نام آرتزین از ناحیه ای در فرانسه به نام آرتویس گرفته شده و عقیده بر آن است که قدیمی ترین چاه آرتزین اروپا در سال 1126 در این ناحیه حفر شده است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چاه آرتزین چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا