چاه تور چیست و آب در کدام نقطه از اقیانوس آرام درون این چاه می ریزد؟

در امتداد ساحل سرزمین جنگلی اورگان اقیانوس آرام، چاله ای به عمق 6 متر وجود دارد که آن را چاله تور یا گودال مرگ می نامند. در واقع چاه تور (Thor’s Well) در اقیانوس آرام یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعی در اقیانوس آرام است. این چاه حفره ای است که آب اقیانوس آرام را می بلعد، در حالی که هیچ وقت پُر نمی شود. اما چه رازی پشت این پدیده عجیب نهفته است؟ آیا واقعاً این آب به جایی در دوردست ها می رود؟

وقتی در بخشی از ساحل اورگان می نشینید، می توانید یک پدیده اقیانوسی را مشاهده کنید. حفره ای که مانند یک گرداب، دریا را به درون خود می کشد اما پُر نمی شود و از بین هم نمی رود. گفته می شود که هیچکسی تا به حال از بالا انتهای این حفره را ندیده است. این چاه با عظمت از سنگ های بازالتی تشکیل شده که خود می تواند عاملی برای این همه زیبایی باشد. علاوه بر این؛ این غار سنگی آب را به درون خود می کشد و تا انتها می برد و در آخر مثل اسپری، آب را به بیرون پرتاب می کند و شاید در بعضی مواقع به شکل موج به بیرون از دهانه آب را بریزد؛ پس این کار به چاه تور کمک می کند تا به بلعیدن آب اقیانوس ادامه دهد و هیچ وقت پُر نشود.

چیزی که اینجا باعث شده چاه تور در اقیانوس آرام بسیار جذاب و عجیب شود، همین شکل و نزدیک بودن آن به ساحل است. با اینکه این پدیده بسیار هولناک و عمیق به نظر می رسد اما واقعیت این است که ارتفاع آن تنها 6 متر است و به خاطر حجم آبی که بخصوص در زمان مد دریا به آن کشیده می شود، این عمق بی انتها به نظر می رسد.

تئوری های بسیاری برای توضیح آب بلعیده شده بوسیله چاه تور تا به امروز مورد بررسی قرار گرفته است. از جمله شبکه ای از تونل های زیر آبی که آب ریخته شده درون چاله را به نقطه دیگر حمل می کند اما یکی از نظریه ها به نظر درست تر از دیگر نظریه های موجود است و آن هم اسپری کردن آب به بیرون از حفره است. با این کار این گودال هیچ وقت پُر نمی شود.

علاوه بر این؛ با برخورد اولین موج با ساحل متوجه یک صحنه سحرآمیز خواهید شد، صحنه ای که شاید نظیرش را در هیچ ساحل دیگری نمی توانید ببینید. این چاه عظیم در زمان برخورد امواج دریا می تواند آب اقیانوس را تا ارتفاعی برابر با 240 متر بالاتر از سطح دریا به هوا پرتاب کند. این پرتاب آب به آسمان از فاصله 110 کیلومتری خط ساحلی اورگان و 60 کیلومتر دورتر از ساحل در روز روشن قابل رویت است.

پرتاب آب به آسمان در چاه تور
پرتاب آب به آسمان در چاه تور

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چاه تور چیست و آب در کدام نقطه از اقیانوس آرام درون این چاه می ریزد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله ستی مولایی در مجله دانستنیها، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا