ریشه گیاه چیست؟

ریشه های گیاه آن را درون زمین نگه می دارند و آب و مواد معدنی یا کانی ها را بالا می کشند تا با استفاده از آنها غذا ساخته شود. نوک ریشه ها نرم است، اما آنها با نیروی حیرت انگیزی راه خود را در درون خاک می گشایند. ریشه ها در تمام جهات پخش می شوند و گیاه را محکم درون خاک نگه می دارند.

ریشه یک گیاه معمولاً حالت گسترده دارد. آب، به دلیل خاصیت اسمزی، از خاک به درون ریشه راه می یابد و به موهای ریزی می رسد که روی بخش های جوان تر ریشه قرار گرفته اند و سپس به سمت مرکز ریشه حرکت می کند تا از آنجا به ساقه و برگ ها حمل شود. این لوله ها و دیواره های سخت و محکم آنها، استحکام لازم را به ریشه می دهند.

بعضی ریشه ها محل ذخیره غذا نیز بشمار می آیند. هویج و زردک سرشار از قندها و سایر غذاها هستند که گیاه آنها را برای دوام آوردن در زمستان و تولید برگ های جدید در بهار، ذخیره می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ریشه گیاه چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا