چگونه از گیاه آلوئه ورا در خانه نگهداری کنیم؟

آلوئه ورا را برخی به نام گیاه صبر زرد می شناسند، گیاهی که اصالتی آفریقایی دارد و جزو گیاهان گوشتی و آبدار محسوب می شود. این گیاه با سخت ترین شرایط کنار می آید و در روزهای سخت زمستانی هم سر سبزی خودش را حفظ می کند.

برگ هایش ضخیم، نیزه ای و بزرگ هستند و معمولاً پشت سر هم قرار می گیرند و ظاهری پُر پشت می سازند. در بعضی گونه ها برگ ها ابلق بوده یا با نوارهایی به رنگ های متفاوت تزئین می شوند.

مهم ترین ویژگی ها و شرایط نگهداری گیاه آلوئه ورا عبارت است از:

  • نور: آلوئه ورا گیاهی نور دوست است، آن هم نور کامل، حتی اگر وسط تابستان آن را زیر تابش مستقیم خورشید هم قرار دهید، مشکلی برایش پیش نمی آید.
  • آبیاری: آلوئه ورا گیاهی گوشتی است که در خود آب ذخیره می کند، به همین دلیل چندان گیاه حساسی از نظر آبیاری نیست و هفته ای یکبار به آن آب بدهید. در برخی گونه ها اگر برگ ها رو به قهوه ای یا قرمز و زرد شدن رفت، آبیاری را به دو بار در هفته افزایش دهید.
  • دما: آلوئه ورا اصولاً گیاهی گرمادوست است، پس هرچه دما پایین تر بیاید رشد و حیات آن به خطر می افتد، مراقب باشید که در زمستان گیاه تان سرما نخورد.
  • خاک: بهترین خاک برای آلوئه ورا خاک کاکتوس است، که از گلفروشی ها می توانید این خاک را تهیه کنید. خاک برای رشد این گیاه نقش بسیار مهمی دارد. اگر دیدید رشد آن کم است یکی از احتمالاتی که باید در نظر بگیرید، مشکل خاک است.
  • گلدان: تا زمانی که ریشه های گیاه از منافذ گلدان بیرون نزده اند به فکر تغییر سایز گلدان نباشید، ریشه های این گیاه در هم تنیدگی و فشردگی را دوست دارند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از گیاه آلوئه ورا در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا