دستگاه لنف چیست؟

لنف مایعی است که از مویرگ های خونی به بیرون تراوش می شود و شبیه خونِ فاقد گلبول های قرمز است. این مایع حاوی گلبول های سفید فراوانی است که با عفونت مبارزه می کنند، و همچنین قطرات چربی جمع آوری شده از روده ها را در بر می گیرد. لنف از طریق لوله های دستگاه لنف در بدن حرکت می کند و نهایتاً در نزدیکی قلب به جریان خون می پیوندد.

غدد لنفاوی در نقاط مختلف دستگاه لنف قرار گرفته اند و برآمدگی های کوچکی هستند که تعداد زیادی گلبول سفید را درون خود جا داده اند. این گلبول های سفید، باکتری ها و ذرات سلول های مرده را از بین می برند. اما وقتی عفونتی پدید می آید، گلبول های سفیدِ غدد لنفاوی چند برابر می شوند تا با عامل مهاجم مبارزه کنند. این فعالیت اضافی باعث تورم غدد لنفاوی می شود و نشانی از وجود عفونت است که می توان آن را در کنار گردن احساس کرد. در بزرگسالان، گلبول های سفید در گره های لنفی ساخته می شوند، اما برای بچه ها، غده تیموس محل تولید این گلبول ها است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «دستگاه لنف چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا