وقتی خون می دهید، چه اتفاقی می افتد؟

اگر از گروه خونی خود خبر ندارید، یک روش رایگان متوجه شدن از گروه خونی، اهدا آن است! هر موقع خون اهدا می کنید، بانک خون کارت رایگان اهدای خون برایتان صادر می کند که گروه خونی شما روی آن ثبت شده است. همچنین هر موقع که خون اهدا می کنید، معاینه ی پزشکی سریع و رایگانی از شما به عمل می آید. اگر بیمار باشید، خون تان نشان می دهد و به شما گفته می شود که در چه موقعیتی هستید.

به لحاظ پزشکی ثابت شده است که وقتی خون اهدا می کنید، در واقع شرایطی به وجود می آورید تا گردش خون تان احیا و به این طریق طول عمر شما اضافه شود.

پیش از گرفتن خون، پیشینه پزشکی هر یک از اهدا کنندگان طی مصاحبه ای مشروح خواسته می شود. آنگاه درجه حرارت بدن، نبض، فشار خون و وزن ثبت می شود. اهدا کنندگان باید حداقل 110 پوند (هر pound معادل 0.454 کیلوگرم است) وزن داشته باشد. نمونه خونی از سر انگشت گرفته می شود تا مشخص کند که سطح هموگلوبین برای اهدای خون بی خطر و به قدر کافی بالا است.

چنانچه پزشک معاینه کننده، همه چیز را تایید کند با روشی که بین 4 تا 10 دقیقه طول می کشد، تقریباً یک پینت (معادل 0.473 لیتر) خون گرفته می شود. سپس از اهدا کننده خواسته می شود چند دقیقه ای استراحت کند و به او مقداری آب میوه و تنقلات دیگر می دهند. این تشریفات حداکثر یک ساعت طول می کشد و اهدا کننده می تواند بلافاصله بعد از آن فعالیت های معمول را از سر گیرد. چنانچه مقدار کافی مایعات مصرف شود، در عرض 24 ساعت میزان طبیعی خون تجدید می شود. چند هفته ای هم طول می کشد تا سلول های قرمز به سطح قبلی خود بازگردند.

یکی از شگفت انگیزترین مطالب درباره اهدای خون آن است که تا وقتی سالم باشید، می توانید خون اهدا کنید. اهدا کنندگان واجد شرایط می توانند هر هشت هفته یکبار خون بدهند، اما بعضی کشورها تعداد دفعات اهدای خون را به پنج بار در هر دوره ی دوازده ماهه محدود می کنند.

اهدا کنندگانی هم هستند که غالباً برای اهدای پلاسما به شرکت های تجاری، پول دریافت می کنند. در ایالات متحده آمریکا سالانه حدود ده میلیون واحد پلاسما جمع آوری می شود. پلاسماگیری (Plasmapheresis) شامل گرفتن خون اهدا کننده و جداسازی پلاسمای آن و سپس بازگرداندن محلول شور به بدن فرد است. از آنجایی که بدن در عرض 24 ساعت دوباره پلاسما تهیه می کند، چنین اهدا کنندگانی چه بسا در هر هفته دو بار پلاسما اهدا کنند. افرادی که در هفته یک لیتر پلاسما اهدا می کنند، سطح ثابت پروتئین را تقریباً تا 32 ماه حفظ می نمایند. آنان با این روال ابداً ضعیف نمی شوند و در واقع شاید از پایین رفتن سطح کلسترول در خون، نفع هم ببرند. گروهی از پژوهشگران تصور می کنند که این روند، پیری را به تعویق می اندازد.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «وقتی خون می دهید، چه اتفاقی می افتد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب شخصیت گروه های خونی، نوشته ی توشیتاکا نومی و الکساندر بشر و ترجمه گیله گل بهروزان از انتشارات نقش و نگار، منتشر شده در 1393 با شابک 9-47-7002-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا