چرا امواج دریا بعد از شکسته شدن کف می کنند؟

وقتی باد بر سطح آب می وزد، به علت وجود اصطکاک، آب را در جهت خود حرکت می دهد و موج به وجود می آورد. با نزدیک شدن موج به ساحل، ته موج با کف دریا برخورد می کند و در نتیجه انرژی زیادی به وجود می آید. این انرژی آب را به تلاطم می اندازد. تکان های شدید باعث می شود هوا و گازهای محلول در آب به شکل حباب هایی در سطح آب جمع شوند و آب، کف آلود شود.

در یک ظرف بزرگ آب هم اگر دست تان را به شدت تکان دهید، می بینید که حباب هایی روی آب تشکیل می شود. البته در بعضی سواحل کف زیادی در ساحل وجود دارد که معمولاً سفید رنگ است. در چنین حالتی کف ایجاد شده، ناشی از متلاشی شدن موجودات ریز شناور در آب است. این فرآیند به صورت کاملاً طبیعی اتفاق می افتد، بخصوص در دریاهای بزرگ که موجودات ریز و شناور آزاد بر سطح دریا به صخره های امتداد ساحل به شدت برخورد می کنند و متلاشی می شوند. به این ترتیب پروتئین معلق در آب بوسیله امواج دریا به صورت کف در می آید. همانند تخم مرغ که وقتی آن را هم می زنیم کف می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چرا امواج دریا بعد از شکسته شدن کف می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا