الکترون چیست؟

تبلیغات

الکترون یک ذره زیراتمی و حامل بار الکتریکی منفی است. در یک اتم، الکترون ها به دور هسته که از پروتون ها (با بار مثبت) و نوترون ها (بدون بار) تشکیل شده است، می چرخند. حرکت الکترون، تصادفی و نامنظم است؛ اما به دلیل انرژی ای که دارد، همواره فاصله ثابتی را با هسته حفظ می کند. بنابراین، مدار یک الکترون، متناسب با سطح انرژی یا لایه آن است.

تعداد الکترون ها در بیرونی ترین لایه اتم، رفتار اتم را تعیین می کند. اگر لایه پُر و کامل باشد، اتم واکنش ناپذیر است؛ اما اگر لایه پُر نباشد، اتم می تواند با گرفتن و از دست دادن الکترون های اتم های دیگر و یا مشارکت در آنها، تشکیل پیوند دهد.

الکترون ها ذراتی بنیادی هستند و نمی توان آنها را به اجزای کوچکتر تقسیم کرد. قطر هر الکترون، کمتر از یک هزارم قطر پروتون است و وزن آن نیز فقط به \frac{1}{1836} وزن پروتون می رسد. پرتوهای کاتدی و پرتوهای بتا در حقیقت جریانی از الکترون ها هستند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «الکترون چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
خرید انواع کیف زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا