با مارکونی آشنا شویم

تبلیغات

گوگلیلمو مارکونی در ۲۶ آوریل سال ۱۸۷۴ میلادی در بولونیا در کشور ایتالیا متولد شد. او در شهر لگهورن به تحصیل فیزیک پرداخت و اولین آزمایشات خود را در شهر بولونیا به اجرا گذارد. اکثر مردم او را مخترع رادیو می دانند.

مارکونی پس از آنکه در سال ۱۸۸۷ میلادی مطالبی راجع به امواج رادیویی (که بوسیله هاینریش هرتز کشف شده بود) خواند، به فکر استفاده از این امواج برای ارسال پیام افتاد. در آن زمان پیام ها با استفاده از علامت های مورس و بوسیله سیم ارسال می شدند.

مارکونی زمانی که فقط ۲۰ سال داشت، یک زنگ الکتریکی ساخت که می توانست با امواج رادیویی که از یک سوی اتاق به سویش فرستاده می شد، به صدا در آید. این امواج از منبعی در فاصله ۱۰ متری زنگ به سوی آن ارسال می شدند. مارکونی در سال ۱۸۹۵ میلادی توانست امواج رادیویی را در مسافت دو کیلومتری دریافت کند. او سعی کرد با ارائه کشفیات خود به دولت ایتالیا، حمایت کشورش را برای انجام آزمایش های بیشتر بدست آورد؛ اما موفق نشد. به همین جهت در سال ۱۸۹۶ میلادی به انگلستان رفت. او طی سال های ۱۸۹۶ و ۱۸۹۷ میلادی آزمایش های موفقیت آمیزی در خصوص ارسال پیام تلگراف بی سیم به انجام رساند. وی در سال ۱۸۹۷ میلادی پیام هایی را بدون استفاده از سیم تا فاصله ۵ کیلومتری ارسال کرد.

در سال ۱۸۹۹ میلادی او موفق به ارسال علامت های رادیویی تا فاصله ۵۰ کیلومتری شد. وی در همان سال از دو کشتی برای گزارش اخبار مسابقه قایقرانی نیویورک استفاده کرد. مارکونی در ۱۲ دسامبر ۱۹۰۱ میلادی بوسیله دستگاه بی سیمی که ساخته بود، حرف S را به صورت رمز مورس از پولدو در کورنوال انگلستان به سنت جان در نیوفاندلند کانادا فرستاد. به این ترتیب برای اولین بار پیامی بدون نیاز به سیم از یک سوی اقیانوس اطلس به سوی دیگر آن ارسال شد. مارکونی از سال ۱۹۰۳ میلادی پخش اخبار دائمی از انگلستان به آمریکا را برای روزنامه تایمز آغاز کرد و در سال ۱۹۰۷ میلادی یک سیستم مخابراتی فرا اقیانوسی ترتیب داد. او در سال ۱۹۰۹ میلادی موفق به دریافت جایزه نوبل در فیزیک شد.

تبلیغات کتاب های کدینگ آموزش زبان انگلیسی

مارکونی در طی جنگ جهانی اول مسئول دستگاه های بی سیم ارتش ایتالیا بود. او در سال ۱۹۳۰ میلادی به عنوان رئیس آکادمی سلطنتی ایتالیا انتخاب شد. وی در بیستم ژوئیه سال ۱۹۳۷ میلادی درگذشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با مارکونی آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات
HiU Company

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا