پروپان چیست؟

پروپان با فرمول C3H8 گازی است که در ذخایر زیرزمینی گاز طبیعی و نفت وجود دارد. این گاز از گروه هیدروکربن ها (ترکیبات هیدروژن و کربن) به شمار می آید و به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. پروپان، تحت فشار به مایع تبدیل می شود و در این حالت است که آن را درون قوطی های فلزی ذخیره می کنند تا به مصرف سوخت گازها، چراغ های روشنایی و اجاق های سفری و همچنین فندک ها برسد.

پروپان را معمولاً با گازهای مشابه دیگر، از قبیل بوتان مخلوط می کنند. پروپان، در شکل مایع و خالص، به عنوان نفت گاز مایع شده (LPG) شناخته می شود. این سوخت را می توان در وسائل نقلیه جاده ای به جای بنزین مورد استفاده قرار داد و گازهای حاصل از سوختن و احتراق آن، اتمسفر را آلوده نمی کنند. پروپان به گروهی از مواد شیمیایی آلی به نام آلکان تعلق دارد. تمام این مواد، در مجاورت هوا می سوزند و آب و دی اکسید کربن را به وجود می آورند. ساده ترین نوع آلکان ها، گاز متان است. سایر آلکان ها به حالت جامد وجود دارند که بنزین و نفت سفید از آن جمله هستند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «پروپان چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا