اکسیژن چه فوایدی دارد؟

حیات بدون اکسیژن روی کره زمین امکان پذیر نیست. هیچ موجود زنده ای بدون اکسیژن نمی تواند به زندگی ادامه دهد. حالا آیا می دانید اکسیژن چیست و چرا وجود آن ضروری است؟

اکسیژن عنصری گازی شکل است. کارل ویلهلم شیله (Carl Wilhelm Scheele) داروساز سوئدی، در سال 1772 میلادی اکسیژن را کشف کرد. جوزف پریستلی (Joseph Priestley) دانشمند انگلیسی نیز در سال بعد، مستقل از شیله موفق به کشف این ماده شد.

اکسیژن گاز بی بو، بی مزه و بی رنگ است.
این ماده در پوسته زمین به صورت اکسید فلزات یافت می شود.
اکسیژن در دمای 182.9- درجه سانتیگراد تحت فشار مناسب به مایع تبدیل می شود. رنگ آن در حالت مایع، آبی روشن است.
اگر دما تا 218.4- درجه سانتیگراد پایین بیاید، اکسیژن مایع به صورت جامد در می آید.

اکسیژن مایع در دمای معمولی فوراً به گاز تبدیل می شود؛ به همین دلیل آن را در ظروف دوجداره مخصوص نگه می دارند.

برخی از فواید اکسیژن عبارتند از:

  • از اکسیژن مایع به عنوان سوخت فضاپیماها (سفینه های فضایی) استفاده می شود.
  • تمام موجودات زنده برای تنفس به اکسیژن نیاز دارند. گیاهان نیز برای تنفس از اکسیژن استفاده می کنند. آنها در طول شب، اکسیژن جذب می کنند و در طول روز طی عمل فتوسنتز، اکسیژن آزاد می کنند.
  • مخلوط دوگانه اکسیژن و استیلن با حرارتی بسیار بالا می سوزد؛ به همین جهت از آن برای برش و جوشکاری فلزات استفاده می شود.
  • کوهنوردان، غواصان و همچنین بیمارانی که مشکلات ریوی و تنفسی دارند، برای تنفس از کپسول اکسیژن استفاده می کنند.
  • وجود اکسیژن برای اکسیداسیون مواد غذایی و تولید انرژی ضروری است.

تنفس اکسیژن خالص برای سلول های بدن مضر است و ایجاد مسمومیت می کند. علائم مسمومیت با اکسیژن عبارتند از: تهوع و استفراغ، انقباض ماهیچه ها، سرگیجه و بیهوشی که سرانجام منتهی به تشنج و مرگ می شود.

هوای پاک و تازه از میزان مناسبی اکسیژن و گازهای دیگر تشکیل شده است. 21 درصد هوایی را که تنفس می کنیم از اکسیژن، 78 درصد آن از نیتروژن و یک درصد مابقی از سایر گازها تشکیل می شود. تنفس در چنین هوایی باعث شادابی و نشاط می شود.

بهتر است هنگام خواب، درها و پنجره ها را باز بگذاریم تا هوا در اتاق جریان پیدا کند و اکسیژن لازم به بدن برسد. همچنین در فصل زمستان هرگز نباید در اتاق های بسته ای که بخاری در آن روشن است، خوابید. مواد سوختنی هنگام سوختن، اکسیژن هوا را مصرف کرده و دی اکسید کربن و مونوکسید کربن تولید می کنند. مونوکسید کربن گازی سمی است که باعث خفگی می شود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «اکسیژن چه فوایدی دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا