وقتی شمع می سوزد، موم چه می شود؟

زمانی که شمع می سوزد، موم از بین نمی رود، بلکه به موادی دیگر تبدیل می شود. در واقع این تغییر و تحول هنگام سوختن تمام مواد قابل اشتعال مثل چوب، زغال، نفت و… رخ می دهد.

سوختن یا احتراق نوعی واکنش شیمیایی است که با حضور اکسیژن صورت می گیرد و نور و گرما تولید می کند. طی عمل سوختن، ماده از بین نمی رود، بلکه از حالتی به حالت دیگر در می آید.

وقتی شمع می سوزد، موم به مواد دیگری تبدیل می شود. زمانی که شمع را روشن می کنیم، موم جامد تحت تاثیر حرارت ایجاد شده آب می شود. پس از آن، موم مایع از فتیله بالا می رود و به گاز تبدیل می شود. این گاز با اکسیژن موجود در هوا ترکیب می شود و می سوزد در نتیجه نور و حرارت به وجود می آید.

موم ماده ای است که از کربن و هیدروژن تشکیل شده است. کربن موجود در موم طی عمل سوختن با اکسیژن هوا ترکیب می شود و گاز دی اکسید کربن تولید می کند. ترکیب هیدروژن موجود در موم با اکسیژن موجود در هوا نیز باعث ایجاد بخار آب می شود. طی این دو واکنش، موم به مصرف می رسد و شمع رفته رفته کوچکتر می شود. اگر بخار آب و دی اکسید کربنی را که طی عمل سوختن موم به وجود می آیند جمع کرده، وزن کنیم، خواهیم دید که وزن آنها بیش از وزن شمع مصرف شده است. این افزایش وزن به دلیل مقدار اکسیژنی است که با کربن و هیدروژن ترکیب شده است. به این ترتیب شمع با موم از بین نمی رود، بلکه مواد سازنده آن به دی اکسید کربن و بخار آب تبدیل می شوند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «وقتی شمع می سوزد، موم چه می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. توی سوختن شمع کربن هم تولید میشه ایا؟؟
    ممنون میشم جواب بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا