حرکت تقدیمی چیست؟

حرکت تقدیمی عبارت است از تغییر تدریجی در جهت محور یک جسم در حال چرخش (شبیه زمین). زمین همانند یک فرفره عظیم در حال چرخش حول محور خودش است، اما این محور ثابت باقی نمی ماند. دلیل این حالت آن است که نیروهای گرانشی خورشید و ماه در اطراف استوا که زمین قدری برآمده است، وارد می آیند.

اگر زمین حول محورش نمی چرخید، این نیروها آن را به حالت ایستاده نگه می داشتند، طوری که خورشید درست در امتداد استوا قرار می گرفت. اما عملاً تقابلی بین این کشش های گرانشی و اینرسی ژیروسکوپی زمین وجود دارد که باعث می شود محور زمین قدری در فضا چرخش انجام دهد. این محور، در هر 26,000 سال، یکبار این مسیر چرخشی را طی می کند.

راهنمایی: هر جسم در حال چرخش مانند فرفره دارای اینرسی ژیروسکوپی است و به همین دلیل زاویه محور چرخش آن ثابت می ماند و تغییر دادن آن دشوار است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «حرکت تقدیمی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا