چرا هوا در خط استوا گرم است؟

تبلیغات

خط استوا یک «خط فرضی» است، یعنی اینکه خط استوا وجود خارجی ندارد.

واژه ی استوا که کلمه ی Equator می باشد، لغتی به معنای برابر کردن است. به عبارتی خط استوا زمین را به دو بخش برابر و مساوی تقسیم می کند:

  • نیمکره ی شمالی
  • نیمکره ی جنوبی

بنابراین، خط استوا یک خط موهوم است که گرداگرد زمین طوری ترسیم شده است که درست از نیمه راه قطب شمال و قطب جنوب عبور می کند. خط های دیگری نیز روی کره ی زمین و به موازات خط استوا فرض می شوند. هر کدام از این خط ها را یک مدار می نامند.

در علم جغرافیا خط استوا را خط صفر فرض می کنند و آنگاه مدارهای بالا و پایین آن را طبق درجه بندی ویژه ای نامگذاری می نمایند و به این وسیله عرض جغرافیایی هر منطقه ای از زمین مشخص می شود. عرض جغرافیایی هر نقطه ای از زمین عبارت از فاصله ای است که نقطه ی مورد بحث با خط استوا دارد. این فاصله را بر حسب درجه بیان می کنند.

تبلیغات
دانلود قانونی سریال کمدی راز بقا با بازی بهرام افشاری، حسن معجونی، نیما شعبان نژاد، سعید آقاخانی و هدیه بازوند از های یو فیلم

در نقشه، کره ی زمین به پنج منطقه گوناگون تقسیم می شود. این منطقه ها به ترتیب عبارتند از:

  • منطقه ی قطب شمالی
  • منطقه ی معتدل شمالی
  • منطقه ی گرمسیری یا حاره
  • منطقه ی معتدل جنوبی
  • منطقه ی قطب جنوبی

منطقه ی حاره عبارت از نواحی است که روی خط استوا قرار گرفته اند و تا 23.5 درجه به پایین (عرض جنوبی) و بالا (عرض شمالی) گسترده شده است. این قسمت از کره ی زمین را «منطقه استوایی» هم نامگذاری کرده اند. در منطقه ی استوایی، پرتوهای خورشید بطور عمودی می تابند. از این رو، نقاطی که در این منطقه قرار گرفته اند، همیشه آب و هوای گرمی دارند.

حالا ببینیم که علت این موضوع چیست؟ حتماً می دانید که کره ی زمین در زمانی که به دور خورشید گردش می کند، محوری دارد و این محور راست و مستقیم نیست بلکه کج و اریب است. به همین جهت است که خط استوا هم نسبت به مسیر کره ی زمین اندکی کج می شود که این کجی دقیقاً برابر با 23.5 درجه می باشد. به خاطر همین کج بودن است که نور عمودی گاهی از اوقات بر خط استوا، زمانی بر قسمت های شمالی خط استوا و بعضی اوقات بر قسمت های جنوبی خط استوا می تابد. اما خورشید هیچ وقت بر مناطقی که بیشتر از 23.5 درجه از خط استوا دور هستند بطور عمودی نمی تابد.

بنابراین، منطقه استوایی تنها منطقه در روی کره ی زمین است که پرتوهای خورشید به حالت عمودی بر آن می تابند. همین موضوع موجب شده است که نواحی دور و بر خط استوا همیشه هوایی کاملاً گرم داشته باشند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا هوا در خط استوا گرم است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا