خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / طبیعت / چرا هوا در خط استوا گرم است؟
نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام، خدمات و…

چرا هوا در خط استوا گرم است؟

خط استوا یک «خط فرضی» است، یعنی اینکه خط استوا وجود خارجی ندارد.

واژه ی استوا که کلمه ی Equator می باشد، لغتی به معنای برابر کردن است. به عبارتی خط استوا زمین را به دو بخش برابر و مساوی تقسیم می کند:

  • نیمکره ی شمالی
  • نیمکره ی جنوبی

بنابراین، خط استوا یک خط موهوم است که گرداگرد زمین طوری ترسیم شده است که درست از نیمه راه قطب شمال و قطب جنوب عبور می کند. خط های دیگری نیز بر روی کره ی زمین و به موازات خط استوا فرض می شوند. هر کدام از این خط ها را یک مدار می نامند.

در علم جغرافیا خط استوا را خط صفر فرض می کنند و آنگاه مدارهای بالا و پایین آن را طبق درجه بندی ویژه ای نام گذاری می نمایند و به این وسیله عرض جغرافیایی هر منطقه ای از زمین مشخص می شود. عرض جغرافیایی هر نقطه ای از زمین عبارت از فاصله ای است که نقطه ی مورد بحث با خط استوا دارد. این فاصله را بر حسب درجه بیان می کنند.

در نقشه، کره ی زمین به پنج منطقه گوناگون تقسیم می شود. این منطقه ها به ترتیب عبارتند از:

  • منطقه ی قطب شمالی
  • منطقه ی معتدل شمالی
  • منطقه ی گرمسیری یا حاره
  • منطقه ی معتدل جنوبی
  • منطقه ی قطب جنوبی

منطقه ی حاره عبارت از نواحی است که روی خط استوا قرار گرفته اند و تا ۲۳/۵ درجه به پایین (عرض جنوبی) و بالا (عرض شمالی) گسترده شده است. این قسمت از کره ی زمین را «منطقه استوایی» هم نام گذاری کرده اند. در منطقه ی استوایی، پرتوهای خورشید بطور عمودی می تابند. از این ررو، نقاطی که در این منطقه قرار گرفته اند، همیشه آب و هوای گرمی دارند.

حالا ببینیم که علت این موضوع چیست؟ حتماً می دانید که کره ی زمین در زمانی که به دور خورشید گردش می کند، محوری دارد و این محور راست و مستقیم نیست بلکه کج و اریب است. به همین جهت است که خط استوا هم نسبت به مسیر کره ی زمین اندکی کج می شود که این کجی دقیقاً برابر با ۲۳/۵ درجه می باشد. به خاطر همین کج بودن است که نور عمودی گاهی از اوقات بر خط استوا، زمانی بر قسمت های شمالی خط استوا و بعضی اوقات بر قسمت های جنوبی خط استوا می تابد. اما خورشید هیچ وقت بر مناطقی که بیشتر از ۲۳/۵ درجه از خط استوا دور هستند بطور عمودی نمی تابد.

بنابراین، منطقه استوایی تنها منطقه در روی کره ی زمین است که پرتوهای خورشید به حالت عمودی بر آن می تابند. همین موضوع موجب شده است که نواحی دور و بر خط استوا همیشه هوایی کاملاً گرم داشته باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

چرا قله کوه سردتر است؟

چرا قله کوه سردتر است؟

اتمسفر از چندین لایه تشکیل شده است که هر کدام با لایه ...