منظور از توان یا قدرت چیست؟

توان عبارت است از نرخ یا آهنگ تبدیل انرژی از یک شکل به شکل دیگر. در واحدهای بین المللی SI، توان را برحسب وات (W) اندازه می گیرند. توان اهمیت فراوانی دارد، زیرا تقریباً تمام فرآیندهایی که در زندگی روزمره واقع می شوند، به نوعی شامل مصرف انرژی برای انجام کار هستند. برای مثال توان موتور یک وسیله نقلیه عبارت است از نسبت تبدیل انرژی شیمیایی موجود در سوخت به انرژی مکانیکی لازم برای راندن آن وسیله. در مورد یک لامپ روشنایی نیز آهنگ یا نرخ تبدیل انرژی الکتریکی به گرما و نور را توان لامپ می نامند.

بدن ما نیز تولید کننده توان است و مثلاً می تواند انرژی موجود در غذا را به انرژی گرمایی و انرژی مکانیکی تبدیل کند. هنگامی که یک ارابه سنگین را به جلو هل می دهیم، انرژی به شکل های گوناگون دچار تغییر و تبدیل می شود. انرژی شیمیایی در ماهیچه ها به مصرف می رسد و بخشی از آن به گرما تبدیل می شود و بخش دیگر نیز انرژی مکانیکی لازم برای حرکت دادن ارابه را فراهم می آورد.

معمولاً بخشی از انرژی تحویل داده شده به دستگاه یا ماشین، به انرژی لازم و مورد نیاز تبدیل نمی شود و از دست می رود. برای مثال در موتور اتومبیل بخش قابل توجهی از انرژی موجود در سوخت، به شکل گرما و ارتعاشات موتور تلف می شود.

چون انرژی را نمی توان خلق کرد، تمام نیرو یا توان مورد نیاز را باید از منبعی از انرژی ذخیره شده نظیر سوخت های فسیلی یا انرژی هسته ای بدست آورد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از توان یا قدرت چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا