ژول چیست؟

تبلیغات

ژول واحد بین المللی (SI) برای انرژی است و از نام یک دانشمند انگلیسی (جیمز ژول متولد 1818 میلادی) گرفته شده است. اگرچه انرژی دارای انواع گوناگونی است، اما ژول را برابر کار انجام گرفته برای جابجایی نیروی یک نیوتن در فاصله یک متر (در جهت نیرو) تعریف کرده اند. بنابراین به عنوان مثال، اگر برای بالا بردن یک سیب به میزان یک متر، نیروی یک نیوتن را نیاز داشته باشید، یک ژول انرژی مصرف کرده اید.

کیلو ژول (Kj) برابر هزار ژول است. یک ژول بر ثانیه را یک وات می نامند. برای به جوش آوردن یک کتری که حاوی یک لیتر آب است، حدود 340,000 ژول مورد نیاز است. با همین مقدار انرژی می توان یک لامپ 60 وات را یک ساعت و نیم روشن نگه داشت. انرژی جنبشی اتومبیلی به وزن یک تن که با سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت می کند، حدود 400,000 ژول است.

در گذشته برای اندازه گیری انرژی از واحد کالری (برابر 4.2 ژول) استفاده می شد. مقدار انرژی غذاهای مختلف را برحسب ژول، کیلو ژول و کیلو کالری ارائه می دهند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ژول چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
حراج پیراهن مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو شاپ
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا