صورت های مختلف انرژی چیست؟

انرژی، توانایی انجام کار است. در واقع این انرژی است که قطارها و اتومبیل ها را به حرکت در می آورد، نور تولید می کند، باعث جریان یافتن رودها می شود و…. انرژی به 8 صورت مختلف یافت می شود که عبارتند از:

  1. انرژی مکانیکی
  2. انرژی گرمایی
  3. نور
  4. انرژی صوتی
  5. انرژی الکتریکی
  6. انرژی مغناطیسی
  7. انرژی شیمیایی
  8. انرژی اتمی یا هسته ای

در این مقاله شما می توانید با چگونگی تبدیل انواع انرژی به یکدیگر به زبانی ساده آشنا شوید.

طبق قانون بقای انرژی، انرژی خودبخود به وجود نمی آید و از بین هم نمی رود، بلکه از صورتی به صورت دیگر تبدیل می شود. این قانون نشان می دهد که مقدار انرژی موجود در جهان همواره ثابت است.

قطارها، اتومبیل ها و اتوبوس ها در اثر تبدیل انرژی گرمایی به انرژی مکانیکی حرکت می کنند. سوختن نفت، گازوئیل و زغال سنگ موجب تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی گرمایی می شود. در یک لامپ الکتریکی، انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی و نور تبدیل می شود. وقتی با تلفن صحبت می کنیم، انرژی صوتی به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و وقتی مخاطب از طریق گوشی تلفن، صدای ما را می شنود، انرژی الکتریکی مجدداً به انرژی صوتی مبدل می شود. انرژی اتمی را می توان به انرژی الکتریکی تبدیل کرد. واکنش های شیمیایی خاصی که در بدن ما رخ می دهد، موجب تولید انرژی گرمایی می شود.

به این ترتیب می بینید که چگونه صورت های مختلف انرژی می توانند به یکدیگر تبدیل شوند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «صورت های مختلف انرژی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا