گرند کانیون چیست؟

تبلیغات

گِرَند کانیون (Grand Canyon) دره ای پهناور در آریزونا ایالات متحده آمریکا است. این دره یکی از جالب ترین چشم اندازهای طبیعی جهان به شمار می رود. طول گرند کانیون حدود ۴۴۷ کیلومتر، پهنای آن تا حدود ۳۰ کیلومتر و عمقش تقریباً دو کیلومتر است. دره پهناور گرند کانیون همراه با رشته کوه ها، قله ها، دره های تنگ و دیدنی و سنگ های رنگارنگ منظره زیبایی را پدید آورده است. صخره های شیبدار و برج های سنگی، از زیر حاشیه دیواره های دره بالا آمده و قله های سنگی مناظری شبیه به برج، قلعه و معبد را پدید آورده اند.

جریان تند آب های رود کلرادو در طول هزاران سال دره گرند کانیون را فرسایش داده و آن را به شکل امروزی درآورده است. حتی در حال حاضر نیز آب این رودخانه سال به سال موجب عمیق تر شدن کف دره می شود، بطوریکه گرند کانیون عمیق ترین دره جهان است.

لایه های رسوبی موجود در دیواره دره گرند کانیون نشان دهنده تاریخ زمین است. فسیل های صدف و ماهی موجود در این لایه ها نشان می دهند که این منطقه در گذشته دریا بوده، ولی به مرور زمان جلگه کلرادو تا ارتفاع امروزی بالا آمده است. در کف دره، جایی که رود کلرادو جریان دارد، صخره ای متعلق به میلیون ها سال پیش یافت شده است که حاوی فسیل انواعی از جلبک های ابتدایی است. در لایه های بالاتر فسیل های دایناسور، فیل، درخت و سایر موجودات ماقبل تاریخ بدست آمده است. زمین شناسان بقایای انسان های غارنشین ما قبل تاریخ را نیز در این ناحیه کشف کرده اند.

هر ساله بیش از دو میلیون جهانگرد از گرند کانیون دیدن می کنند. دولت ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۱۹ میلادی گرند کانیون را پارک ملی اعلام کرد تا از این منطقه و زندگی گیاهی و جانوری آن محافظت شود.

تبلیغات
کتاب کدینگ تصویری ۱۱۰۰ واژه انگلیسی که باید دانست

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «گرند کانیون چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
تبلیغات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا