جیمز وب کیست؟

در راس مسابقات فضایی، دو ابرقدرت اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده با حساسیت و جدیت، برای برتری در تکمیل فضاپیماهای خود و پیدا کردن راهی برای فرستادن مردان خود از زمین به ماه کار می کردند. فقط یکی از آنها می خواست برنده از این مسابقه بیرون آید و فقط یکی از آنها با رهبری مردی با ادراک و دانش سیاسی به نام جیمز ادوین وب (James Edwin Webb) توانست قدرت ناسا را کنترل و سازماندهی کند و به معنای واقعی کلمه، آن را به اوج برساند، جایی که هرگز قبل از آن دیده نشده بود.

جیمز وب به عنوان دومین مدیر ناسا شناخته می شود. او این سازمان را از سال 1961 تا سال 1968 مدیریت کرد و برخی از حماسی ترین موفقیت های جهانی ناسا از جمله ماموریت آپولو در این دوره شروع شد. شما می توانید با جیمز وب بیشتر آشنا شوید.

جیمز وب در اکتبر 1906 متولد شد و در 29 مارس 1992 (سن 85 سالگی) درگذشت. هشت دهه زندگی او روی زمین، زندگی ای پویا و قوی بود. زندگی حرفه ای او در اوایل سال 1930 با خلبانی در نیروی دریایی شروع شد و بعد از آن، او وظایف و فعالیت های خود را محدود کرد تا مدرک حقوق از دانشگاه جورج واشنگتن را بدست آورد.

پس از آنکه جنگ فروکش کرد، او کار خود را در حقوق و به عنوان مدیر دفتر بودجه و سپس معاون امور خارجه شروع کرد. مسیر او سپس به شرکت های درگیر در فناوری های پیشرفته، از جمله صنایع نفت منجر شد و قبل از اینکه به مدیریت ناسا منصوب شود، او برای موسسه Oak Ridge کار می کرد.

وب مردی بلند پرواز و سکان دار ناسا در دولت کندی بود. جان اف کندی سرمایه گذاری سیاسی و شخصی زیادی در برنامه های فضایی نو پا قرار داده بود و میلیون ها نفر از شهروندان آمریکا او را حمایت می کردند. جیمز وب شخصاً مسئول انجام بزرگترین رویاهای جان کندی بود.

فکر می کنید بخشنامه ی رئیس جمهور به وب چه بود؟ «قرار دادن یک مرد در ماه و قبل از اینکه کس دیگری بتواند.» این برای وب چالشی بزرگ بود.

پیشرو بودن ناسا در فضا

وب به عنوان مدیر ناسا برای کارکنان خود نگران است. او یک مهندس یا فضانورد نیست، اما او استاد برنامه ریزی و محرک بود، او ناسا را مهندسی مجدد کرد و افراد سست و شل را به یک گروه مدیریت محکم و متمرکز تبدیل نمود. این کار کمی برای سازمانی که متشکل از 30,000 نفر به علاوه صدها هزار نفر پیمانکاران می باشد، نیست.

رئیس جهور کندی در مه 1961 وعده معروف خود برای فرود فضاپیمای سرنشین دار در ماه (ماموریت آپولو) را داد و هدف اصلی برای وب، فرستادن فضانورد آمریکایی زودتر از روس ها بود.

با وجود شرایط ویژه و به رغم چالش های ماموریت آپولو، وب روی جنبه های دیگری از اکتشافات فضایی از جمله برنامه های پایونیر و مارینر کار می کرد. کلیه این برنامه ها پیشرفت قابل توجهی در طول مدیریت وب داشتند. وب به سرسختی شناخته شده بود و قدرت سیاسی قابل توجهی داشت. او اغلب رک و پوست کنده با رئیس جمهور سخن می گفت و البته سخت تحت فشار کنگره بود و آنها او را گول خورده دشمنان می دانستند.

در سال 1967 سه فضانورد در طول تمرین، با آتش سوزی کابین درگذشتند. با این حال وب توانست ماموریت آپولو را در مسیر نگه دارد. او در سال 1968 و تنها سه روز قبل از پرتاب آپولو 7 استعفا داد. گرچه او رسماً مسئول ناسا نبود اما ماموریت آپولو 11 که اولین انسان ها روی سطح ماه رسیدند، نتیجه کارهای او بود تا لحظه باشکوهی را در ناسا به وجود آورد.

پس از آنکه وب از ناسا استعفا داد، به سازمان هایی مانند نشنال جئوگرافیک (National Geographic) و اسمیتسونیان (Smithsonian) و پروژه های دیگری مشغول شد و در نهایت بیماری پارکینسون او توسعه یافت و تسلیم حمله قلبی شد.

به افتخار بی باک ترین رهبر ناسا، نام یک پروژه بزرگ به «تلسکوپ فضایی جیمز وب» لقب گرفت. پیش بینی شده پرتاب JWST در سال 2018 انجام می شود تا جانشین تلسکوپ هابل شود و بینش جدیدی از چگونگی کارکرد جهان بدست آورد.

چشم انداز وب بیش از قرار گرفتن ایالات متحده در ماه بود. ادای احترام می کنیم به مردی که سخت برای رسیدن به تمام راه های جدید به آسمان کار می کرد.

منابع

مقاله آموزشی «جیمز وب کیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا