رژیم های لاغری فوری موجب تخریب عملکرد قلب می شوند

طی چند سال اخیر، رژیم های فوری بسیار رواج پیدا کرده اند. این نوع رژیم ها از کالری بسیار کم (در حد 600 تا 800 کیلو کالری در روز) برخوردار هستند و در کاهش وزن، کاهش فشار خون و خنثی کردن دیابت فوق العاده موثر عمل می کنند، اما تاثیر آنها روی قلب تا امروز مورد بررسی قرار نگرفته است.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، محققان دانشگاه آکسفورد از تصاویر MRI برای بررسی تاثیر رژیم های کم کالری روی عملکرد قلب و توزیع چربی در شکم، کبد و عضلات قلب استفاده کردند. این تحقیق روی 21 فرد داوطلب چاق شامل 6 مرد و 15 زن، انجام شد که سن آنها بطور متوسط 52 سال و شاخص توده بدنی (BMI) آنها 37 بود.

شرکت کنندگان به مدت 8 هفته از یک رژیم غذایی 600 تا 800 کالری در روز پیروی کردند و پس از 8 هفته از بدن آنها تصویربرداری شد. این کاهش ناگهانی کالری موجب شده بود چربی از نقاط مختلف بدن درون جریان خون آزاد شده و توسط عضلات قلب جذب شود. عضلات قلب نیز ترجیح می دهند از بین چربی یا قند، یکی را به عنوان سوخت انتخاب کنند تا اینکه در چربی غوطه ور شوند و عملکردشان به خطر بیفتد.

پس از طی این دوره حاد که در آن بدن خودش را با محدودیت شَدید کالری سازگار کرده، محتوای چربی و عملکرد قلب بهبود می یابند؛ پس اگر مشکل قلبی دارید، باید قبل از روزه گرفتن (منظور روزه در دین اسلام نیست) یا استفاده از رژیم های کم کالری با پزشک خود مشورت کنید. افرادی که بیماری قلبی دارند، روزهای اول علائم بیشتری را تجربه خواهند کرد، پس لازم است نظارت بیشتری روی رژیم غذایی خود داشته باشند. رژیم های غذایی کم کالری سودمند هستند و نباید از آنها پرهیز کرد. اگرچه افراد سالم شاید در مراحل اولیه اصلاً متوجه تغییرات عملکردی قلب خود نشوند، اما برای بیماران قلبی احتیاط لازم است.

منابع

خبر علمی «رژیم های لاغری فوری موجب تخریب عملکرد قلب می شوند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceDaily و مجله موفقیت، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا