خط بریل چیست؟

بریل (Braille) الفبایی است که نابینایان را قادر به خواندن می کند. هر کدام از حروف این الفبا از چند نقطه برجسته تشکیل شده است. فرد نابینا برای خواندن این حروف، انگشت خود را بر آنها قرار داده و با لمس موقعیت نقطه ها، حروف یا کلمه ها را تشخیص می دهد. فرد نابینا با استفاده از بِریل می تواند با سرعتی مانند سرعت مطالعه ی فرد بینا به خواندن بپردازد.

بریل روشی است که نابینایان سراسر جهان از آن برای خواندن و نوشتن استفاده می کنند. سیستم بریل توسط لویی بریل (Louis Braille) ابداع شد. لویی بریل در سه سالگی بیناییش را در اثر حادثه ای از دست داد. او در حالی که مشغول بازی با یک درفش در مغازه پدرش بود، صدمه دید و نابینا شد.

بریل در سال 1819 میلادی به مدرسه کودکان نابینای پاریس رفت و در سال 1828 میلادی به عنوان معلم کار خود را در همان مدرسه آغاز کرد.

در اواخر قرن 18 میلادی یک فرانسوی به نام والنتین هوی خط برجسته ای برای نابینایان طراحی کرد. در این روش حروف الفبا، ساده سازی شده بودند تا نابینایان به کمک حس لامسه خود بتوانند آن را حس کنند. البته این روش چندان برای کودکان نابینا مناسب نبود. آنها الفبای برجسته را به کندی می خواندند و نوشتن به این خط نیز برایشان دشوار بود. بریل این روش را آموخته بود و برای خواندن و نوشتن آن را بکار می برد.

او در سال 1829 میلادی با استفاده از شش نقطه، خط جدیدی ابداع کرد که به خط بریل مشهور شد. در سیستم بریل، کلمات و اعداد با استفاده از شش نقطه به صورت برجسته روی کاغذ نقش می بندند و نوشته می شوند. سپس آنها را با لمس کردن می توان خواند. خط بریل در زمان حیات لویی بریل مورد انتقاد قرار گرفت. ولی سرانجام در سال 1854 میلادی، یعنی دو سال پس از مرگ بریل، بطور رسمی پذیرفته و بکار گرفته شد.

امروزه خط بریل برای تهیه کتاب هایی که نابینایان بتوانند از آنها استفاده کنند بکار می رود. این کتاب ها صفحه های ضخیم خاصی دارند و مطالب آنها بوسیله نوعی دستگاه تایپ مخصوص نوشته می شود. این دستگاه که در سال 1892 میلادی در آمریکا ابداع شده است، با سوراخ کردن کاغذ حروف و کلمات را روی آن حک می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «خط بریل چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا