نجوم

نور قطبی چیست؟

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

نور قطبی طرح زیبایی از نور است که گاهی اوقات در آسمان شب مشاهده می شود. در این حالت، درخششی به رنگ های سبز، قرمز، آبی و زرد در آسمان پدیدار می شود. نور قطبی نزدیک به قطب شمال را نور قطبی شمالی و نور قطبی نزدیک به قطب جنوب را نور قطبی جنوبی می نامند.

مطالعات علمی در مورد نور قطبی در سال ۱۷۱۶ میلادی، زمانی که نور قطبی زیبا و خارق العاده ای در اروپا رخ داد، آغاز شد. این نور قطبی، در تمام قاره اروپا قابل رویت بود. ادموند هالی (Edmond Halley) – ستاره شناس انگلیسی – رابطه بین ظهور نور قطبی و میدان مغناطیسی زمین را به اثبات رساند.

می دانیم که خورشید گویی بزرگ و آتشین است. واکنش های هسته ای که در خورشید رخ می دهند، باعث تولید حرارت می شوند. در نتیجه این واکنش ها، ذرات بارداری مثل الکترون ها و پروتون ها بطور مدام از خورشید به سوی خارج جریان می یابند. جریان این ذرات باردار، طوفان خورشیدی نامیده می شود. این ذرات با سرعت ۴۸۰ کیلومتر بر ثانیه در جهات مختلف فضا پراکنده می شوند و پس از رسیدن به جو زمین، توسط میدان مغناطیسی زمین جذب می شوند. قطب های شمال و جنوب مغناطیسی جهت و سرعت این ذرات را تغییر می دهند. این ذرات در قسمت های سرد، رقیق و بالای جو با مولکول های هوا برخورد می کنند. این امر باعث یونیزاسیون و در نتیجه ایجاد نورهای رنگی می شود. به این نورهای رنگین، نور قطبی می گویند.

وقتی فعالیت خورشیدی بطور غیر معمول افزایش می یابد و یا میدان مغناطیسی زمین دچار اختلال می شود، گزارش رویت نور قطبی نیز افزایش می یابد.

نور قطبی شمالی غالباً در حوالی عرض جغرافیایی ۷۰ درجه شمالی و نور قطبی جنوبی در اطراف عرض جغرافیایی ۷۰ درجه جنوبی رویت می شود. این حالت معمولاً در ارتفاع ۸۰ کیلومتری از سطح زمین پدید می آید. گاهی اوقات نیز ممکن است در ارتفاع هزار کیلومتری به وجود آید.

نور قطبی به شکل های مختلف ظاهر می شود و غالباً صدای خاصی در آسمان تولید می کند.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «نور قطبی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط