طول و عرض جغرافیایی چیست؟

تبلیغات

طول و عرض جغرافیایی خطوطی فرضی روی سطح کره زمین هستند که موقعیت یک نقطه خاص را بر سطح زمین نشان می دهند. طول و عرض جغرافیایی هر دو برحسب درجه هستند. هر درجه 60 دقیقه و هر دقیقه به 60 ثانیه تقسیم می شود.

به دایره هایی فرضی که از دو قطب زمین می گذرند، نصف النهار می گویند. برای هر نقطه می توان یک نصف النهار در نظر گرفت که از قطب جنوب، آن نقطه و قطب شمال می گذرد. نصف النهار گرینویچ واقع در انگلستان، نصف النهار مبداء است و برای سنجش طول جغرافیایی تمام نقاط روی کره مورد استفاده قرار می گیرد. به این ترتیب طول جغرافیایی هر نقطه عبارت است از فاصله آن نقطه از نصف النهار مبداء برحسب درجه.

اگر از گرینویچ به سوی غرب حرکت کنیم، تا 180 درجه طول غربی و اگر به سوی شرق برویم، تا 180 درجه طول شرقی خواهیم داشت. به این ترتیب نیمی از نقاط روی زمین دارای طول غربی و نیمی دیگر دارای طول شرقی هستند.

حال اگر کره زمین را با سطوحی فرضی عمود بر محور زمین قطع کنیم، در محل تلاقی این سطوح و کره زمین دایره هایی به وجود می آید که به آنها مدار می گویند. بزرگترین مدار از مرکز زمین می گذرد و استوا نام دارد. استوا مبداء عرض جغرافیایی است. به این ترتیب عرض جغرافیایی هر نقطه، فاصله آن نقطه از دایره استوا برحسب درجه است که می تواند شمالی و یا جنوبی باشد.

تبلیغات
خرید انواع لباس زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

عرض جغرافیایی استوا صفر، عرض جغرافیایی قطب شمال 90 درجه شمالی و عرض جغرافیایی قطب جنوب 90 درجه جنوبی است. اندازه یک درجه عرض جغرافیایی بین 110.5 کیلومتر در استوا و 111.9 کیلومتر در قطبین متغیر است.

اگر مختصات نقطه ای را داشته باشیم، می توانیم آن نقطه را روی زمین یا نقشه بیابیم. هر نقطه روی زمین با طول و عرض جغرافیایی مشخص می شود. بطور مثال طول جغرافیایی لندن 0.5 دقیقه غربی و عرض جغرافیایی آن 51 درجه و 30 دقیقه شمالی است. شهر پاریس دارای طول جغرافیایی 2 درجه و 20 دقیقه شرقی و عرض جغرافیایی 48 درجه و 50 دقیقه شمالی است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «طول و عرض جغرافیایی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا