طب سوزنی چیست؟

تبلیغات

طب سوزنی یکی از شاخه های مهم طب سنتی و در اصل متعلق به کشور چین است. این روش نوعی درمان پزشکی قدیمی است که در آن، سوزن های فلزی باریک و بلندی را روی نقاط ویژه ای از بدن فرو می کنند.

طب سوزنی از حدود ۴۰۰۰ سال پیش تاکنون در چین مورد استفاده قرار گرفته است. متخصصان طب سوزنی در چین، از این روش برای درمان بیماری های مختلف و تسکین درد استفاده می کنند. آنها برای اینکار یک سوزن فلزی خاص را در یکی از ۳۶۵ نقطه تعیین شده روی بدن انسان فرو می کنند. در حال حاضر تعداد این نقاط افزایش یافته و به ۸۰۰ نقطه رسیده است.

پزشکانی که برای درمان از طب سوزنی استفاده می کنند، برای یافتن محل سوزن ها هنوز به نمودارهای قدیمی چینی مراجعه می کنند. هر کدام از این محل ها نمایانگر یک عملکرد بخصوص یا یک اندام خاص در بدن هستند. این نقاط ممکن است نزدیک اندام تحت درمان و یا دور از آن باشند.

این روش کاملاً بدون درد است و سوزن ها کاملاً در بدن فرو نمی روند. درمان یک عضو یا یک قسمت از بدن ممکن است فقط ۱۰ دقیقه طول بکشد.

تبلیغات

در سال های اخیر طب سوزنی در غرب نیز مورد تایید قرار گرفته است. این روش عمدتاً در کشورهای چین، ژاپن و ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. طب سوزنی کارآیی خود را در تسکین درد و درمان برخی از بیماری ها به اثبات رسانده است. برخی از پزشکان از این روش برای بی حسی در هنگام عمل جراحی استفاده می کنند. طب سوزنی برای معالجه سردرد، درد معده، ورم مفاصل، روماتیسم و مشکل بی خوابی نیز بکار می رود.

پزشکان هنوز به درستی نمی دانند که طب سوزنی دقیقاً چگونه عمل می کند. برخی از آنها معتقدند که احتمالاً سوزن ها اعصابی را که تحت تاثیر یک بیماری خاص قرار گرفته اند، تسکین می دهند. برخی از پزشکان چینی بر این باور هستند که بیماری و درد نتیجه به وجود آمدن عدم تعادل نیروها در بدن است و این عدم تعادل را می توان با طب سوزنی درمان کرد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «طب سوزنی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا