طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی یکی از شاخه های مهم طب سنتی و در اصل متعلق به کشور چین است. این روش نوعی درمان پزشکی قدیمی است که در آن، سوزن های فلزی باریک و بلندی را روی نقاط ویژه ای از بدن فرو می کنند.

طب سوزنی از حدود 4000 سال پیش تاکنون در چین مورد استفاده قرار گرفته است. متخصصان طب سوزنی در چین، از این روش برای درمان بیماری های مختلف و تسکین درد استفاده می کنند. آنها برای اینکار یک سوزن فلزی خاص را در یکی از 365 نقطه تعیین شده روی بدن انسان فرو می کنند. در حال حاضر تعداد این نقاط افزایش یافته و به 800 نقطه رسیده است.

پزشکانی که برای درمان از طب سوزنی استفاده می کنند، برای یافتن محل سوزن ها هنوز به نمودارهای قدیمی چینی مراجعه می کنند. هر کدام از این محل ها نمایانگر یک عملکرد بخصوص یا یک اندام خاص در بدن هستند. این نقاط ممکن است نزدیک اندام تحت درمان و یا دور از آن باشند.

این روش کاملاً بدون درد است و سوزن ها کاملاً در بدن فرو نمی روند. درمان یک عضو یا یک قسمت از بدن ممکن است فقط 10 دقیقه طول بکشد.

در سال های اخیر طب سوزنی در غرب نیز مورد تایید قرار گرفته است. این روش عمدتاً در کشورهای چین، ژاپن و ایالات متحده آمریکا مورد استفاده قرار می گیرد. طب سوزنی کارآیی خود را در تسکین درد و درمان برخی از بیماری ها به اثبات رسانده است. برخی از پزشکان از این روش برای بی حسی در هنگام عمل جراحی استفاده می کنند. همچنین برای معالجه سردرد، درد معده، ورم مفاصل، روماتیسم و مشکل بی خوابی نیز بکار می رود.

پزشکان هنوز به درستی نمی دانند که طب سوزنی دقیقاً چگونه عمل می کند. برخی از آنها معتقدند که احتمالاً سوزن ها اعصابی را که تحت تاثیر یک بیماری خاص قرار گرفته اند، تسکین می دهند. برخی از پزشکان چینی بر این باور هستند که بیماری و درد نتیجه به وجود آمدن عدم تعادل نیروها در بدن است و این عدم تعادل را می توان با طب سوزنی درمان کرد.

منابع

  1. کتاب چرا، چطور، چگونه؟ نوشته دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال. ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز. موسسه نشر و تحقیقات ذکر. تیر 1393.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا