افلاک نما چیست؟

افلاک نما نوعی ساختمان بخصوص است که سقفی به شکل گنبد یا نیم دایره دارد. داخل این بنا صندلی هایی برای نشستن تماشاگران قرار داده شده و روی سقف گنبدی شکل آن با استفاده از پروژکتور، عدسی، منشور و آئینه آسمان شب به صورت نقاط نورانی به نمایش گذاشته می شود.

پروژکتور افلاک نما می تواند محل دقیق ستارگان و حرکات آنها را در آسمان نشان دهد. این پروژکتور می تواند حرکت ستارگان را کاملاً طبیعی، سریع تر، کندتر و یا حتی برعکس به نمایش بگذارد. به این ترتیب می توان وضعیت ستارگان آسمان را در هر موقع از سال مشاهده و بررسی کرد. به علاوه پروژکتور افلاک نما می تواند تصاویر بزرگ شده ستارگان، سیارات، شهاب ها، اقمار و سایر اجرام آسمانی را نیز نشان دهد و حتی سفر با سفینه های فضایی را به صورت کاملاً واقعی به نمایش درآورد.

افلاک نما نه تنها برای آموزش فضانوردان و دریانوردان بکار می رود، بلکه یک وسیله کمک آموزشی نیز محسوب می شود. به کمک افلاک نما می توان به کودکان و بزرگسالان اطلاعاتی راجع به ستاره شناسی داد. افلاک نما می تواند حرکت یکسال ستارگان را در چند ثانیه به نمایش درآورد.

نخستین افلاک نمای مدرن در سال 1923 میلادی توسط شرکت زایس در شهر مونیخ آلمان ساخته شد. امروزه اکثر شهرهای بزرگ جهان افلاک نما دارند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «افلاک نما چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا