یوروپا چیست؟

یوروپا (Europa) یا اروپا، از قمرهای (ماه) سیاره مشتری است. سطح آن از یخ ساخته شده و ممکن است که این قمر اقیانوسی از آب در زیر خود داشته باشد. چنین اقیانوسی می تواند محلی برای زندگی موجودات زنده فراهم کند. لایه سطحی پوشیده از یخ یا یخ با آب حدود 80 تا 160 کیلومتر عمق دارد. یوروپا اتمسفر بسیار نازکی دارد. ذرات باردار الکتریکی ناشی از تشعشعات مشتری بطور متداوم سطح یوروپا را بمباران می کنند.

قمر یوروپا سیاره مشتری
قمر یوروپا سیاره مشتری

یوروپا یکی از مسطح ترین اجرام منظومه شمسی است. یکی از مشخصات سطح این قمر این است که شکاف ها، دره ها، لبه ها، گودال ها و برآمدگی های کم عمق و جریان های یخی دارد. البته هیچ یک از اینها بیشتر از چند صد یارد به طرف بالا و یا پایین گسترش نیافته اند. در بعضی از قسمت ها، بخش های بزرگی از سطح ترک خورده و از یکدیگر جدا شده اند. سطح یوروپا گودال های کمی دارد که در اثر برخورد اجرام آسمانی به وجود آمده اند. ترک ها و تغییر سطح و فعل و انفعالات شکاف های زیرین، قسمت عمده ای از گودال های قدیمی یا دهانه های آتشفشانی را تخریب کرده اند.

قسمت داخلی یوروپا گرمتر از قسمت سطح آن است. این گرمای درونی از نیروهای گرانشی مشتری و سایر قمرهای بزرگ آن نشات می گیرد که قسمت داخلی آن را در جهت های مختلف می کشد.

منابع

  1. کتاب به من بگو کجا؟ ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی. نشر سایه گستر. زمستان 1393.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا