وقتی صاعقه به بدن برخورد می‌کند، چه اتفاقی می‌افتد؟

رعد و برق می‌تواند قلب انسان را از کار بیندازد. شش‌ها را پاره کند یا سبب سوختگی‌های جدی در بدن شود. زیرا از جریان الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است و اگرچه به لحاظ زمانی بسیار کوتاه است اما قدرت بسیار زیادی دارد. مهم‌ترین و ساده‌ترین دلیل حوادث ناشی از صاعقه، عدم آگاهی از روش‌های صحیح حفاظت است. شانس اصابت رعد و برق به یک فرد حدود یک در 300 هزار است و با رعایت توصیه‌های ایمنی می‌توان این شانس را کاهش داد.

باید بگوییم که صاعقه یک ولتاژ مشخصی دارد که بزرگی این ولتاژ بین 10 تا 20 میلیون ولت است. البته گاهی هم دیده شده که این ولتاژ تا 100 میلیون ولت هم پیش رفته است. شاید نتوانید تصور درستی از این مقدار ولتاژ داشته باشید اما اگر به شما یادآوری کنیم که ولتاژ شهری 220 ولت دارد، بزرگی ولتاژ این صاعقه‌ها کاملاً برایتان روشن می‌شود.

یکی دیگر از مواردی که در زمان اصابت صاعقه به بدن انسان رخ می‌دهد، پاره شدن رگ‌های خونی و بروز خونریزی داخلی است. گرما و نیروی بسیار قوی صاعقه می‌تواند تمامی لباس‌های فرد را بسوزاند و حتی کفش‌های او را از پایش خارج کند. اگر فردی یک جسم فلزی در دست بگیرد میزان خطر برخورد احتمالی صاعقه چندین برابر می‌شود.

یکی از دلایلی که ایالت فلوریدای آمریکا بیشترین قربانی برخورد صاعقه با انسان را دارد، وجود زمین‌های بازی گلف و در دست داشتن دسته چوبی با سر فلزی، مخصوص این بازی بوسیله بازیکنان بوده است که بیشترین قربانیان را تاکنون داشته است. علاوه بر اینها، رعد و برق فقط سبب سوختگی در بدن انسان نمی‌شود. بلکه می‌تواند باعث اختلال در ریتم الکتریکی قلب و ایجاد ایست قلبی شود. انقباض رگ‌های خونی بر اثر رعد و برق سبب آسیب به عضله قلب می‌شوند. البته لمس افرادی که مورد اصابت صاعقه قرار گرفته‌اند مسئله‌ای ندارد. هیچ رد الکترونیکی از قربانیان صاعقه به جا نمی‌ماند و این به آن معنی است که اگر برای انجام کمک‌های اولیه آنها را لمس کنید، با برق آنها کشته نمی‌شوید.

قسمت‌هایی از بدن انسان که با اصابت صاعقه صدمه می‌بینند.

  1. چشم و گوش‌ها: اصابت صاعقه ممکن است به چشم و گوش‌ها صدمه وارد کند. این صدمه ممکن است باعث کور یا کر شدن انسان شود.
  2. ماهیچه‌ها: ماهیچه‌ها بر اثر اصابت رعد و برق ممکن است دچار خشکی یا گرفتگی‌های همیشگی شوند.
  3. سیستم عصبی: اصابت رعد و برق می‌تواند باعث خاموش شدن ایمپلنت مغزی شود و فرد بعد از حادثه دچار فراموشی یا لرزش در بعضی از نقاط بدن مانند گردن و دست و پا شود.
  4. پوست: اگرچه بیشتر افراد پس از برخورد صاعقه با خوش شانسی از مرگ فرار می‌کنند اما باید با اثر و عوارضی دست و پنجه نرم کنند که پس از برخورد صاعقه دچار آن می‌شوند. یکی از این صدمات، صدمات پوستی است. رعد و برق می‌تواند سبب سوختگی شدید در بدن انسان شود.
  5. بافت بدن: بافت بدن بعد از اصابت رعد و برق دچار تحلیل شده و بعد از مدتی احتمال از بین رفتن آن وجود دارد.
چگونه از اصابت صاعقه در امان بمانیم؟

شانس اصابت صاعقه به یک فرد حدود یک در 300 هزار است. اگر در هنگام صاعقه بیرون از منزل بودید و هیچ مکان امنی هم پیدا نکردید، پاهایتان را جفت کنید. حدود نیمی از مرگ‌ها ناشی از الکتریسیته جاری است که در امتداد زمین رانش دارد. جفت کردن پاها احتمال ورود این الکتریسیته به بدن‌تان و آسیب به اندام‌های داخلی را کاهش می‌دهد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا