انسان ها را از روی دستخط شان بشناسید

نوع دستخط هر شخص، ناشی از ساختار عصبی و ویژگی های روانی آن فرد، سن او و همین طور فرهنگ و شغل او است. همین موضوع سبب می شود که دستخط افراد مختلف با هم فرق داشته باشد و تقلید از دستخط فرد دیگر تقریباً ممکن نباشد.

ماهیچه هایی که هنگام نوشتن به جنبش در می آیند توسط سیستم عصبی مرکزی بدن کنترل می شوند. حتی گفته می شود که تلاش برای تغییر دستخط فرد می تواند به تغییراتی در ویژگی های شخصیتی آن شخص بیانجامد. این موضوع نشان دهنده آن است که می توان با یافتن بعضی الگوها در نحوه نوشتن کلمات به بعضی ویژگی های شخصیتی صاحب آن دستخط پی برد.

رشته ای که به تحلیل دستخط افراد می پردازد گرافولوژی (Graphology) نام دارد. در این مقاله شما می توانید با تحلیل شخصیت چند نوع نوشتن آشنا شوید.

بر اساس بررسی های انجام شده توسط شرکت نشنال پن (National Pen Company) آمریکا، دستخط افراد شامل نحوه فاصله گذاری ها، نحوه گذاشتن نقطه ها، نوع چرخش حروف و یا تمایل کلمات به سمت چپ یا راست می تواند حقایقی را درباره 5000 ویژگی متفاوت آنها آشکار کند. همچنین از این فن می توان در زمینه های جرم شناسی و برای تشخیص صداقت متهمان نیز استفاده کرد.

سایز و اندازه کلمات در دستخط هر شخص می تواند نوع شخصیت او را نشان دهد. به عنوان مثال افرادی که خط شان ریز است و کلمات را ریز و کوچک می نویسند معمولاً افراد خجالتی، سخت کوش و باریک بین هستند. این در حالی است که معمولاً افراد اجتماعی تر که عاشق توجه هستند کلمات را بزرگتر می نویسند. سایز متوسط کلمات، متعلق به شخصیت های انعطاف پذیری است که خودشان را بهتر با شرایط تطبیق می دهند.

افرادی که فاصله زیادی بین کلمات می گذارند از آزاد بودن لذت می برند و از حضور افراد دست و پاگیر و مداخله گر در اطراف شان رنج می برند. بر عکس آنها، افرادی که کلمات را نزدیک هم می نویسند نمی توانند تنها بودن را تحمل کنند و حتی می توانند شخصیت مداخله گری نیز داشته باشند.

نحوه چرخش حروف هم گویای حقایقی درباره شخصیت افراد است. بطور مثال افرادی که حروف گرد را با چرخش های بزرگتر می نویسند افراد راحت و روشن فکری هستند. افرادی که دایره ها را تنگ تر ترسیم می کنند معمولاً شکاک هستند و خودشان را در بسیاری از تصمیم گیری ها محدود می کنند.

اگر نقطه های حروف با فاصله زیادی از کلمات گذاشته شوند نشان دهنده آن است که فرد قوه تخیل قوی دارد. ولی نقطه های نزدیک به کلمات نشان دهنده شخصیت های عاطفی و منظم هستند. افرادی که نقطه ها را به صورت دایره می نویسند شخصیت کودکانه ای دارند. افرادی که نقطه ها را به صورت خط ترسیم می کنند در مقابل بی کفایتی و اشتباه دیگران تحمل کمتری دارند.

اگر کلمات شخص در یک نوشته به سمت راست مایل باشند فرد برای پذیرش تجربه های جدید آمادگی بیشتری دارد و از ملاقات با افراد جدید لذت می برد. ولی اگر حروف و کلمات به سمت چپ مایل باشند شخص محافظه کارتر است و از تجربه های جدید فاصله می گیرد. افرادی که دستخط شان به سمت چپ یا راست مایل نمی شود انسان های منطقی و عمل گرایی هستند.

نحوه ترسیم کلمات هر قدر که به گردی نزدیک تر باشد، نشانگر خلاقیت بیشتر و هنرمند بودن صاحب دستخط است و برعکس، دستخط های تیز نشانگر خشم درونی و در عین حال هوش بیشتر نویسنده است.

افرادی که کلمات را با فشار زیاد روی قلم می نویسند و دستخط پُر رنگ تر و ضخیم تری دارند مسئولیت پذیرتر هستند و موضوعات را جدی می گیرند. این افراد معمولاً عصبی هستند. این در حالی است که دستخط های سبک و کم رنگ، نشانگر شخصیت های حساسی هست که احساس همدردی و همدلی بیشتری با بقیه دارند اما انرژی شان کمتر است. این افراد معمولاً قادر به اثبات حرف های خود نیستند و راحت ضربه می خورند. وقتی از این افراد انتقاد می شود راحت خودشان را می بازند. جالب اینجا است که خط شناس ها معتقد هستند افرادی که بعضی کلمات را با فشار بیشتر و بعضی دیگر را با فشار کمتری می نویسند، می توانند به فشار خون مبتلا شوند.

افرادی که سریع می نویسند کم طاقت هستند و از دیر کردن و تلف شدن وقت شان بیزار می باشند. این افراد ممکن است ثبات احساسی کمتری داشته باشند و گاهی به دلیل شتابزدگی دچار اشتباهاتی شوند. افراد با سرعت عمل کمتر در نوشتن معمولاً با اسلوب و دقیق هستند. کندنویس ها محافظه کارتر هستند و به زمان بیشتری برای فکر کردن و فهمیدن نیاز دارند. آنها ترجیح می دهند که هیچ تصمیمی نگیرند تا آنکه تصمیم نادرستی بگیرند.

دستخط های ناخوانا نشانگر آن است که نویسنده فرد توداری است که اسرار درونی اش را بروز نمی دهد. در حالی که دست خط های خوانا نشانگر آن است که فرد راحت و با اعتماد به نفس است، او به چیزی که نیست تظاهر نمی کند.

دستخط هایی که در طول یک نوشته زیاد تغییر می کنند نشانه عدم صداقت و راستگویی نویسنده خود هستند؛ و در آخر اینکه صاحبان دستخط های بسیار زیبا و پُر رنگ و لعاب، معمولاً درباره مسائل مورد علاقه شان مفصل و با علاقه صحبت می کنند. این افراد معمولاً آرمانگرا و پُر توقع نیز هستند.

جالب اینجا است که تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی گاهی کلمات شان به راست و گاهی به چپ مایل می شود و این نشانه عدم رابطه مستمر آنها با واقعیت است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «انسان ها را از روی دستخط شان بشناسید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت Daily Mail ترجمه شده توسط مهرنوش فرهی از مجله مشق تندرستی، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. سلام
    انگلیسی چند تا دست خط دارد
    و بهترین دست خط انگلیسی کدام است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا