چرا می خندیم؟

تبلیغات

خنده ی انسان نشان دهنده ابراز احساسات او می باشد. حالا بعضی وقت ها لطیفه ای را برای فردی تعریف می کنیم اما او از حرف بامزه ی ما خنده اش نمی گیرد! یا اینکه افرادی را می بینیم که انگار هیچ وقت لبخندی روی لب هایشان شکفته نشده است! در مقابل، افرادی را هم می بینیم که همیشه با نشاط هستند و دائماً در حال تبسم و یا خنده می باشند.

شادی، انبساط خاطر و یا خوش آمدن از هر چیزی، قسمتی از احساسات ما است که بوسیله ی «خنده» آنها را بیان می کنیم؛ که از دیدن، به خاطر آوردن، تماشا کردن و یا تصور نمودن چیزی به ما دست داده است. به همین دلیل است که همیشه باید چیزی وجود داشته باشد که ما را برای خندیدن تحریک نماید.

حالا سوال اینجا است که چنین تحریکی چگونه در ما به وجود می آید؟

پاسخ این سوال به علم روانشناسی مربوط می شود. روانشناس هایی که روی رفتار انسان ها تحقیق و بررسی می کنند باید به این پرسش جواب بدهند. دانشمندان روانشناس در مورد خنده تا به حال نظریه های متعدد و بسیار گوناگونی را ابراز داشته اند. اما هنوز جواب کامل و قانع کننده ای برای خنده در انسان ها پیدا نکرده اند.

تبلیغات
خرید انواع کیف مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

گروهی می گویند خنده یک عمل اجتماعی است؛ یعنی اگر شما به تنهایی تلویزیون تماشا کنید و ماجرای خنده داری از نظرتان بگذرد، ممکن است که با صدای بلند نخندید، ولی در صورتی که در میان جمعی از دوستان باشید، صدای قهقهه تان در فضای اتاق طنین انداز شود. مثال دیگر این است که شما در کنار گروهی که با خود می گویند و می خندند نشسته اید، ولی چون داخل آن گروه نیستید، ممکن است از حرف های بامزه ی آنها چندان خنده تان نگیرد.

همه ی ما بطورکلی اطلاع داریم که چه چیزهایی باعث می شوند که به خنده بیفتیم؛ کارهایی که نشان بدهند فلان شخص یک آدم ناشی و دست و پا چلفتی است، ما را به خنده می اندازد. مثلاً زمانی که مشاهده می کنیم شخصی پایش لیز می خورد و در وسط خیابان به زمین می افتد، حالت خنده به ما دست می دهد.

در این حال، ممکن است علت خنده این باشد که لحظه ی تماشای چنین صحنه هایی ما خود را برتر احساس می کنیم و از این احساس برتری دچار شعف می شویم و آنگاه خنده برای ابراز این احساس درونی ما به کار می آید.

همچنین خنده می تواند یک علت مکانیکی داشته باشد؛ یعنی از غلغلک دادن و تحریک ظاهری بدن یک انسان می توانیم او را به خنده بیندازیم.

نوع خنده ها نیز با همدیگر متفاوت هستند. خنده ای که ناشی از شنیدن یک لطیفه است؛ خنده ای که از روی تمسخر صورت می گیرد؛ خنده ای که از تماشای یک صحنه ی کمدی به انسان دست می دهد؛ اینها همه با همدیگر فرق دارند. حتی گاهی از اوقات خنده ناشی از این است که قصد داریم به فردی بفهمانیم که از او نفرت داریم! پس می بینید که خندیدن برای ابراز کردن احساسات گوناگون می باشد یا نوعی عکس العمل در برابر یک محرک خارجی به شمار می رود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «چرا می خندیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا